Sůl – proč nám lhali?

Sůl může za všechno?

V současné době je sůl považována za nezdravou potravinu. Ministerstvo zdravotnictví ČR uvádí, že průměr konzumace je 15 gramů soli denně. Mělo by to údajně být 5 gramů (podle WHO). Hlavní hygienik vyzývá k solení s rozumem. Údajným důvodem je, že nadbytek soli je jedním ze zásadních faktorů pro vznik a rozvoj vysokého krevního tlaku a souvisejících zdravotních komplikací, jakými jsou náhlé mozkové příhody, srdeční infarkty či osteoporóza. 

Sodík vede k vyplavování tekutin z buněk do krevního řečiště, tím zvyšuje objem krve, který musí srdce vypumpovat a tím se logicky zvyšuje krevní tlak. Nebo je to jako se vším v životě? Tedy A nevede k B a B nevede k C?

Jak je to doopravdy?

Ve středověku konzumoval průměrný evropan až 45 gramů soli denně z důvodu použití soli jako konzervačního prostředku (solené ryby a podobně). Po kardiovaskulárních chorobách v 15. století ani památky (a ne všichni umírali ve třiceti). Konzumace soli se postupně snižovala, jak ledničky ovládly pole konzervace. Přesto výskyt kardiovaskulárních chorob se zvyšoval, až se ustálil na první příčce příčin úmrtí.

Korejci konzumují až dvojnásobné množství soli než evropané díky soli, která se používá ke konzervaci ryb a také se vyskytuje v korejském zázraku kimchi, které Korejci přikusují ke každému jídlu. Jižní Korea má nejnižší počty kardiovaskulárních chorob na světě.

Co nám dělá sůl?

Níže uvedená studie mluví velmi jasně a srozumitelně o tom, že se ukazuje, že při efektivním vylučování sodíku nemá jeho konzumace vliv na krevní tlak, naopak omezení sodíku ve stravě může vést ke zvýšení krevního tlaku.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28501983

Sodík je nezbytný pro komunikaci buněk, přenášení nervových signálů, podílí se na trávení v žaludku. Přispívá ke schopnosti srdce pumpovat krev, umožňuje formování a zpevňování kostí. Fyziologie regulace soli přesahuje rozsah tohoto článku. Zdá se ale, že naše ledviny umí signalizovat, zda má organismus při dostatku soli přestat vstřebávat sůl z jídla. Tělo následně nadbytek soli vyloučí močí nebo kůží.

Speciální požadavky na zvýšenou konzumaci sodíku

Více sodíku potřebujete, pokud se hodně potíte (jak při cvičení, tak v horkém počasí). Pokud pijete kávu (více než 3 šálky denně) nebo jste na nízko sacharidové dietě.

Pokud jste těhotná, doporučuji vyhledat si další informace ohledně vlivu nízko sodíkové diety na vývoj dítěte.

Nyní převládá názor, že to s tou solí není tak jednoduché ale jde také o rovnováhu draslíku a sodíku v těle. Všichni se shodneme, že zelenina je zdravá, ale jíst ji bez soli? Také, pokud bažíte po slanostech jako jsou chipsy, je možné, že váš organismus nevolá po smažených bramborech, ale po soli.

Dále se zkoumá vliv nízko sodíkové diety na rezistenci vůči inzulínu. To může mít vliv na ten poslední tvrdohlavý tuk na břiše, co se vám nedaří zhubnout nebo na plató v hubnutí.

Jakou sůl?

Kvalita přijatého sodíku je také důležitá. Než běžnou kuchyňskou sůl, zkuste mořskou, růžovou himalájskou, nebo pokud snesete, černou himalájskou.

Takže já si osolím jídlo a dám si banán, jablko a hlavně kadeřávek! A vy?

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: