Jíte dost zeleniny? A kolik je dost?

Jíte dost zeleniny? To je otázka, která si zaslouží podobnou historickou pozici, jako být či nebýt. Kolik různých vitamínů, minerálů a stopových prvků potřebuje lidské tělo? Ano, a tušíte správně, hodně. A nejjednodušší a nejvstřebatelnější forma je prostřednictvím konzumace zeleniny. Ideálně organické, tedy bio nebo z vlastní produkce.

Dostatek zeleniny podle Welcome Fitness

Minulý týden jsem se provinila proti filozofii Welcome Fitness. Doporučila jsem klientce zkonzumovat 11 porcí zeleniny denně (porce = kávový šálek/ruka v mističce – hrstka) . To může být pro člověka, který zrovna začíná se změnami v životním stylu, odrazující informace.

Takže, jak zajistit, že uspějete? Nastavte si laťku tak, aby byla dosažitelná. Pokud dnes jíte cca 3 porce zeleniny, váš cíl bude 4. Pokud jste zodpovědní, tak si k tradiční snídani (chleba s něčím) dáváte papriku, okurku a rajče. To bude něco kolem jedné porce. Pokud jste viděli moje jedno z prvních videí na facebooku, tak nahrazujete jedno jídlo denně zeleným smoothie. Tam máme podle velikosti 3 až 4 porce. Pokud jste extra zodpovědní, dáváte si k večeři salát, tak podle velikosti salátu tam máte cca 3 až 4 porce zeleniny. To už máme 9 porcí. To je docela dost.

Proč si Češi pod pojmem zelenina představují okurku, rajče a papriku?

Pokud možno se jedná o převahu listové zeleniny, tzn. špenát, rukola, polníček, kadeřávek, čekanka atd. https://welcomefitness.cz/sul-proc-nam-lhali/ Teprve potom mrkev, paprika a podobně. Okurka je ideální, ale paprika a rajčata už představují zeleniny bohatší na karbohydráty a neobsahují tolik nezbytných látek jako zelenina listová. 

Jedna porce vám udělají bylinky. Pokud máte domácí zahrádku, dejte si bylinky do salátu, smoothie, pomazánky nebo polévky. Bylinky jsou zázračné a obvykle obsahují vyšší a pestřejší koncentraci prospěšných látek než zelenina.

Proč je to důležité kromě doplnění vitamínů a minerálů? Vše tělo dostane vše, co potřebuje a tím pádem přirozeně odpadne nutkání jíst sladké, slané a další chutě.


Vítejte na cestě!

Categories: