Jak nebýt oběť epidemie a vzít zdraví do vlastních rukou?
Všech se nás dotýká současná situace. Ekonomicky, psychologicky i zdravotně. Ovlivněn je životní styl, vztahy v rodině, fungování institucí i poměr času strávený v onlinu. Mnoho lidí prožívá s souvislosti s již více než rok a půl trvajícím stavem úzkosti a strachy. To je samozřejmě legitimní reakce. A je dobré si svoje emoce uvědomit, prožít a nechat je plynout. Po nějaké době pak můžete vyvinout akci a tím získat kontrolu nad svou situací. Minimálně nad svým vnitřním fungováním. Jak se tedy starat o své zdraví, abyste minimalizovali dopady případného respiračního onemocnění?
Jak tedy vzít zdraví do vlastních rukou?
Náš organismus je stroj na přežití. Naše přežití a přežití našich potomků je pro něj priorita číslo jedna. Aby nám toto přežití zajistil, musí se orientovat v prostředí, ve kterém žijeme. Vnější prostředí je svět kolem nás. Informace z něj naše tělo sbírá prostřednictvím smyslů. Naše myšlenky, pocity a kolektivní vědomí jsou naším vnitřním prostředím. Informace z vnitřku má naše tělo tak nějak po ruce a monitoruje ho neustále a všechen. Stejně jako informace z vnějšího prostředí. Proto je tak zásadní to, na co myslíme, a jak se cítíme.
Informace, které proudí v největším množství se týkají dechu. Dýcháme totiž pořád. Další velkou skupinou informací je strava. Jednotlivé složky potravin signalizují našemu tělu, co má dělat, aby přežilo. Pokud si dáte občas párek v rohlíku, vaše tělo to zaregistruje a uloží do složky “nepodstatné”. Pokud si párek v rohlíku dáváte několikrát týdně, naše tělo na to opět zareaguje. Uloží tuto informaci do složky “ta šílenkyně si docela často dává kombinaci průmyslově zpracovaných potravin s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů, tuků, barviv a konzervantů” a nastartuje procesy vedoucí k inzulínové rezistenci a vnitřní zánětlivosti. Ne že by to dělalo jako trest za nezdravé jídlo. Naopak, snaží se dopady nevhodné stravy neutralizovat. Pokud je to ale dlouhodobý stav, vede nakonec k nemoci a v krajním případě ke smrti.
Stejně to funguje s pohybem. Pokud rozvíjíte svalovou sílu, pružnost, posilujete, cvičíte jógu, věnujete se kardiu… Tak když se následně nachladíte a týden necvičíte, není to pro náš organismus žádný problém. Naopak to může využít ve svůj prospěch, například tím, že bude intenzivněji regenerovat.
Síla myšlenky
Existuje jedna věc, která je ještě intenzivnější než dýchání. A to jsou naše myšlenky. Ty proudí neustále a šílenou rychlostí. Proto mají na naše psychologické nastavení zdaleka největší vliv. A naše psychologické nastavení zase na náš fyzický stav a tedy i na zdraví a kilogramy navíc. Naše tělo je úžasně efektivní a přednastavené na přežití. Takže pokud jsme ve stresu, přeloží si to jako nebezpečí a začne se na krizovou situaci – na boj nebo útěk – chystat. Vypne regeneraci, trávení a budování svalů a začne vyplavovat hormony, které umožní boj nebo útěk, či zamrznutí.
Pokud ve společnosti vznikne situace, kterou jsme prožívali v roce 2020, je náročné zůstat v klidu a ve svém středu. Kolektivní vědomí na nás působí, i když racionálně můžeme situaci vyhodnotit jako bezpečnou nebo s malým rizikem. Jde opět o evoluční mechanismus. Ten nám zůstal z doby, kdy bylo nutné odezírat emoce ostatních lidí v éře, kdy jsme ještě neměli řeč. Když totiž někdo uviděl tygra nebo našel borůvky, bylo evolučně výhodné to poznat z jeho mimiky, gest a emočního výrazu. Tento mechanismus je užitečný i dnes, ale ne ve všech situacích. Proto jistě stojí za to pokusit se nepodlehnout masové hysterii. A nejen kvůli hubnutí.
Negativní bias
Další s tímto související fenomén je takzvaný negativní bias. Ten v podstatě znamená, že máme tendenci všímat si spíše negativních věcí než pozitivních. Opět je to dárek od evoluce. V minulosti pokud jsme nepoznali, že náš soukmenovec v tlupě našel borůvky, měli jsme déle hlad. Tedy ne až tak zásadní problém. Pokud se nám ale nepodařilo rozklíčovat, že někdo viděl tygra, mohlo to vést k rychlému konci. Z naší strany to tedy chce aktivní soustředění na pozitivní věci. Můžeme tedy vypnout zprávy a vytvořit nebo zrevidovat svůj cvičící program, stravování, spánkovou rutinu, péči o sebe a podobně.
Tak vezměte své zdraví do svých rukou a vítejte na cestě!