Recept na zelené smoothie

Před nedávnem jsem zmiňovala pět vychytávek, které vám usnadní život. A také zařadí na vaší cestě ke zdraví a hubnutí vyšší rychlost. Pokud bych měla dodat číslo šest nebo lépe novou jedničku, bylo by to zelené smoothie. Vysvětlím proč. A přidám recept na zelené smoothie dotažené k dokonalosti.

Pokud nahradíte jedno jídlo denně zeleným smoothie, nejen že omezíte množství přijatých kalorií. Také zajistíte příjem všech nutných vitamínů a minerálů. Díky dobře složenému smoothie nebudete mít hlad z důvodu obsahu zdravých tuků. Zároveň se nebudete cítit přesyceni jako po regulérním jídle.

Copak jsem králík?

Ano, skutečně je to výzva. Jíst každý den dost zeleniny. Odborníci se sice neshodnou, kolik porcí bychom denně měli sníst. Obvykle se uvádí pět až jedenáct. Pro připomenutí – porce je dlaň ve tvaru mističky zcela naplněná. To nebývá někdy jednoduché. Navíc český evergreen ve formě rajčete, papriky a okurky je sice lepší než nic, ale neobsahuje klíčový komponent. A tím je listová zelenina. Ta obsahuje velké množství minerálů a vitamínů, vlákninu a stopové prvky. Spolu s bylinkami je velmi cenným zdrojem živin a antioxidantů. Lze to zachránit tím, že jedno jídlo denně bude salát. Ale i tak se obvykle nepodaří sníst dostatečné množství https://welcomefitness.cz/jite-dost-zeleniny/.

Řešení – zelené smoothie

Díky zpracování v mixéru se objem zeleniny sníží a tím pádem je množné zkonzumovat více. Navíc tam lze schovat ty méně chutné druhy. Recept na zelené smoothie si můžete upravit podle chuti, připravit předem a vychladit do osvěžující formy. Zpracováním v mixéru usnadníme trávení.

Zelené smoothie – recept

Ideální smoothie má čtyři základní stavební kameny:

  • 1. listová zelenina
  • 2. zdravé tuky (avokádo, MCT nebo kokosový olej, olivový olej, chia)
  • 4. další ingredience (řapíkatý celer, okurka, borůvky, jablko)
  • 3. super potraviny (kurkuma, jablečný ocet, skořice, raw kakao)

Do zeleného smoothie dobře zakomponujete ingredience, které patří mezi superpotraviny, ale jinak je do jídla zařadíte jen obtížně. Jedná se například o spirulinu, chlorellu, ašvagangu nebo matcha prášek.

Zelené smoothie – námitky

Někteří argumentují tím, že do smoothie se při přípravě vhání vzduch, který pak přispívá k nadýmání. Tomu lze předejít speciálními smoothie mixéry. Také doporučuji dávat těžké ingredience jako led nahoru a naopak začínat vodou a ingrediencemi s malou hmotností. Uprostřed pak umístíte listy. Tak se eliminuje vzduch mezi ingrediencemi. Pokud smoothie necháte otevřené odstát v lednici, nadbytečný vzduch unikne.

Také je pravdou, že takové množství zeleniny byste při nutnosti sedět a kousat nikdy nesnědli. Ve smoothie tak zkonzumujete více kalorií než v klasickém salátu. Zohledněte to ve svém celodenním příjmu. Smoothie popíjejte pomalu a v klidu, stejně jako byste jedli salát. Rozmyslete si tedy, co je pro vás prioritou.

Dále se uvádí, že lidé citliví na určité druhy košťálové zeleniny by tuto intoleranci při její konzumaci samostatně odhalili. Pokud je ale schovaná s ostatními ve smoothie, může dráždit žaludek, aniž se dopátráme příčiny. Tady je potřeba opatrnost a znát sám sebe. Obecně určité druhy zeleniny, které jsou vhodnější tepelně upravené, do smoothie dávejte obezřetně. Příkladem může být brokolice, zelí nebo kadeřávek.

Doporučuji!

I při zohlednění těchto faktorů myslím, že výhody převažují nad nevýhodami. Je to cesta, jak dosáhnout toho, že budeme jíst stravu primárně složenou z rostlin a dostatečně pestrou. Navíc zkonzumujeme všechny potřebné vitamíny a minerály. Domnívám se, že je to nejlepší řešení.

Tak vítejte na cestě!

MOJI OBLÍBENÍ KUCHYŇŠTÍ POMOCNÍCI:

Deska, která neklouže a snadno se čistí:

Krájecí deska PRECIOSO

Nůžky, se kterými nakrájíte spoustu bylinek najednou na precizně stejné kousky:

Nůžky na bylinky PRESTO 20 cm

Nepostradatelné pro Kimchi, Kombuchu, kvašenou zeleninu, kysané zelí a vše fermentované:

Souprava pro kvašení TESCOMA DELLA CASA 5000 ml

Velmi snadný a čistý způsob, jak nastrouhat zázvor:

Třecí struhadlo na zázvor PRESTO

Servírování SUPER (BUDDHA) BOWLES:

Miska CREMA ø 14 cm

Ostrý nůž je základ:

Nůž kuchařský AZZA 16 cm

Neustále něco stírám!

Stěrka silikonová DELÍCIA 25 cm

Pečení jedině v silikonových formách bez zbytečností jako je pečící papír nebo vymazávání:

Forma na dort DELÍCIA SILICONE ø 28 cm

Jednoduchý mixér s příslušenstvím, který toho mnoho zvládne

Tyčový mixér PRESIDENT, s příslušenstvím

Nepostradatelnost pro špagety a spirály z cukety, mrkve a další zeleniny

Spiralizér HANDY, 3 čepele

Jednoduchá verze pro spirály:

Kráječ spirál GrandCHEF

Forma na muffiny, kterou nemusíte vymazávat:

Forma 12 muffinů DELÍCIA SiliconPRIME

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: