Závislost na jídle. Problém, o kterém se nemluví

Závislost na jídle. Co je to? A existuje vůbec? Není to jen moderní vymyšlený termín, který má přivést do ordinací terapeutů klienty, kteří budou řešit své pseudo problémy?

Závislost na mnoha látkách bývá tolerována. V naší kultuře je závislost na alkoholu brána často na lehkou váhu. Workoholismus je dokonce leckdy chválen. Naopak závislost na drogách je považována za vysoce nebezpečnou. Ovšem na předmětu závislosti nezáleží. Ať je to zdravé jídlo, sociální sítě nebo počítačové hry, vždy jde o řešení nějaké emoční prázdnoty. Téměř všechny závislosti maskují neuspokojenou potřebu.

O závislosti na jídle se moc nemluví. A to je škoda. Otevřená diskuze by jistě v mnohém pomohla. Jednak bychom mohli označit věci pravými jmény a jednak transparentnost vždy pomáhá a vede v důsledku ke svobodě. Vždyť každý z nás s něčím bojuje.

Co je závislost a co je zvyk

Zvyk je automatizované chování. Náš mozek je velmi efektivní ve vytváření neurologických cestiček, které šetří energii. Jakmile se objeví spouštěč, následuje řetězec kroků. To nám umožňuje automaticky nastartovat auto a podobně. Pokud chcete zvýšit plasticitu svého mozku a zvýšit svůj výkon, někdy je fajn tyto cestičky narušit. Zkuste si čistit zuby nedominantní rukou nebo změnit jinou věc ve vaší rutině. Váš mozek bude reagovat zvýšenou pozorností, kreativitou a spustí fyziologické mechanismy, které vedou k posílení mozkových buněk, kterých se tato aktivita týká.

Jak se zvyk mění v závislost?

Závislost vzniká, kdy začneme nahrazovat emoční potřebu jídlem. To nastává velice jednoduše. Vzpomeňte si na dětství. Ta povědomá chuť svíčkové, buchty, které pekla babička, nedělní vývar nebo polévka u štědrovečerní večeře. Tyhle vjemy, chutě a vůně máme spojené s pocity lásky, bezpeční a domova. Od toho už je jen krůček k tomu, sáhnout po jídle když nám tyhle hřejivé pocity chybí.

I chutě na sladké máme zakořeněny s nějakou náplastí na bolístku. Rodiče často nabídnou dítěti bonbon nebo lízátko, aby zastavili pláč nad odřeným kolenem.

Určitá jídla máme spojená s oslavami, posezení s přáteli a rodinnými událostmi. Pizza, grilované maso, slavností vývar a podobně v nás spouští příjemné vzpomínky. Chipsy a pivo patří k setkání v restauraci a krekry se sýrem zase k pátečnímu filmu.

Fastfood

Zkombinujte toto všechno se super snadným přístupem k obrovskému množství jídla, které nám současná doba nabízí. Průmyslově zpracované potraviny navíc často kombinují vysoký obsah cukru, tuku a soli. Nelze odolat! Tyto typy jídla vyvolávají velkou dopaminovou odezvu. Navíc na to nejsme evolučně zvyklí. Lidé měli k jídlu jen to, co si ulovili. Na takovouto kombinaci prostě náš organismus není připraven. Navíc receptory, které umožňují vnímat požitek z jídla, časem ztrácejí svou účinnost. Musíme tedy zvyšovat dávky takovýchto jídel, abychom dosáhli stejného požitku. Vzniká začarovaný kruh – závislost. Výsledkem je častější a častější konzumace jídel, která jsou velmi slaná, tučná a sladká. A samozřejmě vedlejším efektem je nadváha.

Co s tím?

Prvním poměrně jednoduchým krokem je přerušit ten cyklus. Pokud máte chuť na čokoládovou tyčinku, neodpírejte si ji. Buď ji snězte bez pocitu viny nebo zkuste mezitím udělat něco jiného. Udělejte si seznam věcí, ke kterým se můžete uchýlit. Vytáhněte prádlo z pračky, zavolejte kamarádce nebo si dejte pět minut na sociálních sítích. Váš mozek to zaregistruje a postupně oslabí reakci spouštěč – odpověď. Zakrátko zjistíte, že se můžete dívat na film bez popcornu nebo sledovat seriál bez sklenky vína.

A jako vždy, zařaďte do svého dne mindfulness techniky. Zkuste meditaci, EFT, psaní deníku a další nástroje

Vítejte na cestě!

Categories: