Zdravé alternativy cukru

Zdravé alternativy cukru. Které to jsou? A existují vůbec? Dnes už víme, že klasický bílý cukr je jednou z nejproblematičtějších potravin. Ale co dělat, pokud máte chuť na něco sladkého nebo čekáte návštěvu, kterou chcete ohromit zdravým dezertem?

Díky neuvěřitelné pestrosti ingrediencí, které dnes najdeme v obchodech, máte možnost vychutnat si sladké dobroty, i když chcete hubnout nebo jste na nízkosacharidovém stravování. Vyberte si to pravé pro vás.

Dnes se zaměříme na přírodní typy sladidel, nikoli umělá sladidla, která zatím podle současných výzkumů našemu organismu opravdu neprospívají.

Kromě kalorií se zaměříme i na glykemický index a obsah prospěšných látek. Tak jdeme na to!

1. Stévie

Stévie je rostlina, která vykazuje vysokou sladivost. Zakoupit ji můžete ve formě prášku či v tekuté formě. Existují i tablety. Možností máte tedy více. Jelikož výrobci musí stévii zpracovat a někdy i ředit, vždy si zkontrolujte složení. Někomu nemusí vyhovovat její chuť. I z toho důvodu najdete v nabídce prodejen se zdravou výživou tekutou stévii s příchutí. Glykemický index stévie se uvádí 0. A zdá se, že sladidlo vyrobené ze stévie nevyvolává žádnou inzulínovou odezvu. Na podrobnější výzkumy si ještě počkáme. Nicméně stévie bude pro vás pravděpodobně volbou číslo jedna.

Rostlina stévie

2. Erytritol

Erytritol je cukr alkohol, který se přirozeně nachází v ovoci a zelenině. Jeho výhodou je snadnější stravitelnost. Glykemický index se opět, podobně jako u stévie, uvádí nula. Má 70% sladivost cukru, takže je potřeba přidat do receptu trochu více erytritolu než klasického cukru, pokud byste chtěli dosáhnout stejně sladké chuti. Toto sladidlo obsahuje minimální množství kalorií.

3. Xylitol

Xylitol je také cukr alkohol a jedná se brášku erytritolu. Tady najdeme glykemický index 7, což je velmi nízké číslo. Pro citlivější jedince může být hůře stravitelný. Také je potřeba opatrnost, pokud máte domácí mazlíčky. Hrozí tam nebezpečí otravy. Co se týče obsahu kalorií, nejobvykleji najdeme údaj 3 kalorie na 1 gram. Glykemický index se pyšní nízkým číslem 7.

4. Čekankový sirup

Jak napovídá název, vyrábí se z kořene čekanky. Má až 62% přírodní vlákniny, která je prospěšná pro naše střeva. Jeho výhodou je tekutá forma. A glykemický index opět na nízkém čísle 5. Čekankový sirup se chlubí tím, že dokáže kompletně nahradit cukr. Obsah kalorií pak najdete ve výživových údajích konkrétního výrobce. Toto je první sladidlo v našem výčtu, ve kterém se skrývají sacharidy. Nejčastěji přijmete 13 gramů sacharidů na 100 gramů sirupu.

5. Kokosový cukr

Díky popularitě kokosového oleje se i kokosový cukr těší popularitě. Vyrábí se z kokosových palem (ale pozor, neplést s palmovým cukrem či olejem). A najdete v něm mnoho prospěšných látek. V kokosovém cukru přijmete do těla prebiotickou vlákninu inulin, hořčík, mangan, železo, vápník a zinek. Vaši stravu obohatí i prospěšné aminokyseliny. Jeho nevýhodou je vysoký glykemický index – až 54. Jedná se zkrátka o cukr. Přesto může být lepší volbou než bílý rafinovaný cukr.

6. Javorový sirup

Javorový sirup dosahuje glykemického indexu až 54. Na druhou stranu může být studnicí cenných nutričních látek. Například dodáte svému tělu hořčík, mangan, měď, tiamin (vitamín B1), vápník a riboflavin. Jeho výhodou je tekutá forma, která dobře se vyjímá jako ozdoba na dezertech, a jemná karamelová chuť.

7. Med

Med je skutečná super potravina. Do nízkosacharidového stravování se sice nevejde, ale zato obsahuje mnoho prospěšných látek. A to zejména pokud máte možnost vychutnat si med od místního včelaře s vysokým obsahem pylu. Glykemický index stoupá až ke 45 – 60. To je celkem vysoké číslo. Na druhou stranu, med obvykle opět konzumujeme v malých dávkách. A jak už bylo řečeno, s medem si dáte spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů.

8. Agave sirup

Tento slaďoučký sirup je, jak napovídá název, vyráběn z rostliny agáve. Co se nespotřebovalo na tequillu, je využito právě na sirup. Agáve sirup se těší velké marketingové podpoře. Bohužel tento sirup trpí vysokým stupněm průmyslového zpracování, které ale ničí prospěšné látky obsažené v rostlině agáve. Je pravda, že jeho glykemický index je nízký – jen 19. Proto je prodejci také protěžován jako zdravá potravina. Bohužel, dalším problematickým aspektem je vysoký obsah fruktózy. Ta se metabolizuje velmi rychle v játrech a tak přispívá ve všem negativním efektům, které spojujeme s vysokým obsahem čisté fruktózy. Je totiž velký rozdíl mezi fruktózou přirozeně obsaženou v ovoci v kombinaci s vlákninou a vitamíny a minerály, a průmyslově zpracovanou fruktózou v koncentrovaném sirupu. Opět ho tedy do stravy zařaďte až po zvážení všech pro a proti.

Po jakém sladidle sáhnete vy? Podělte se s námi na sociálních sítích!

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: