Štíhlá rovná se šťastná?

Necháváte se při hubnutí ovlivnit gravitací? Možná si říkáte, co má gravitace společného s hubnutím? Pokud se vážíte, tak hodně. Jak tedy souvisí hubnutí a váha?

Co ovlivňuje vaši náladu?

Známe to všechny (záměrně se zde obracím především na ženy). Ráno otevřete oči, vstanete z postele a s lepším či méně lepším pocitem minete zrcadlo. Jdete do koupelny a položíte si první klíčovou otázku: Mám se zvážit? V hlavě si promítnete, co jste měli k večeři. Ptáte se: Jak to dneska dopadne? Bude to méně nebo více než včera? Možná vás tyto otázky ani nenapadají. Mnoho žen se váží každý den automaticky a některé dokonce několikrát denně.

Když se zváží a číslo je podle jejich představ, zvedne jim to náladu. Ale ouha, pokud je nepotěší, zkazí jim to náladu minimálně na chvíli, někdy na celý den.

No jo, já vím, ale nemůžu si pomoct

Ano, už jste to slyšela mockrát. Váhu ovlivňuje množství vody v těle, denní doba, menstruační cyklus, množství a druh jídla v trávícím traktu, stav zažívání, zda cvičíte…. Ano, a nemluvím o tom, že svaly jsou těžší než tuk. Mluvím o okamžitém vlivu cvičení. Pokud se intenzivně hýbete, v tkáních vznikají mikrotrhliny a celý organismus přechází do stavu akutního zánětu, aby opravil poškození a vybudoval svaly. Tyto procesy vyžadují hodně energie z buněk a na to buňky zase potřebují vodu. Když při cvičení něco vypotíte a následně se napijete, tak doplněné tekutiny zůstanou v organismu déle, než kdybyste předtím měli regenerační den. https://welcomefitness.cz/prestante-delat-kardio-zvlast-pokud-mate-malo-casu/

Tolik argumentů…a přesto má váha v mnoha domácnostech výsostné místo v koupelně, věnujeme vážení čas a necháme číslo ovlivnit naši náladu. Čím to? Jde o hlubší proces.

Jak je to tedy s gravitací?

Číslo na váze je fyzikální vyjádření toho, jakou silou jsme přitahováni ke středu planety Země. Takto jednoduše. Že jste nikdy neřešili, jak moc se cítíte přitahováni k zemskému jádru? Pravděpodobně ne. Co ale řešíte, je, zda se cítíte krásná a štíhlá. Zda splňujete nějaké standardy. Ty mohou být dané někým jiným (Body Mass Index) nebo vaše („Nesmím mít více než 70 kilo!“). Co pro vás tedy to číslo znamená? Hranici mezi krásou a ošklivostí? Dobrým a špatným pocitem? Sebepřijetím a sebe odmítnutím? Skrývá se někde ve vaší hlavě hlas, který říká, že jen štíhlé ženy nebo muži si zaslouží lásku? Krásná rovná se šťastná? Mnoho žen má v hlavě rovnici: vysoké číslo na váze rovná se ošklivost.

Než začnete řešit váhu, podívejte se do svojí hlavy. Váhu vyhoďte. Pokud je to nad vaše síly, určete si jeden den v týdnu, kdy se ve stejný čas budete vážit. Údaje si zapisujte. I tak počítejte s tím, že výkyvy mezi týdny mohou nastávat a váha může stagnovat nebo i jít nahoru. Nedělejte žádné závěry dříve než po dvou měsících. Po osmitýdenním zhodnocení byste měli vidět klesající trend.

Cože, dva měsíce?

Pokud jste se právě zděsili, vydechněte. Dostali jste totiž krásný dar. Máte čas navíc, který jste ušetřili vážením. Pokud se terorizujete myšlenkami na svou váhu už několik týdnů, měsíců či let, právě jste dostali dvouměsíční prázdniny. Veškerý ten čas a energii, které jste takto ušetřili, můžete věnovat úžasným věcem. Například přemýšlení, jaký sport by vás bavil. Co změníte ve svém jídelníčku. Začněte si psát deník a zaznamenávat, jaký pohyb jste zakomponovali do svého životního stylu. Kolik toho sníte a kdy jíte. Které zdravé potraviny přidat do svého jídelníčku. A tak dále. No není to skvělé?

Tak vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: