Hrajete ruskou ruletu s vitamíny a minerály?

Hrajete také ruskou ruletu s vitamíny a minerály? Když cítíte křeče ve svalech, sáhnete po hořčíku? Myslíte si, že vitamínem C nemůžete nic zkazit? Jako obvykle, všechno je jinak.

Jemná rovnováha v organismu

Lidské tělo je úžasné. Jestli mě znáte, tak víte, že mě to nikdy neomrzí říkat. Umí vytvořit delikátní rovnováhu, přizpůsobit se a eliminovat nepříznivé vlivy. Pokud mu tedy toho nenaložíme příliš. Například multivitaminovým doplňkem. Kdyby to bylo tak jednoduché, nemusely by se izolované vitamíny a minerály vůbec vyrábět, že? Stačilo by jednou denně spolknout pilulku, ve které je všechno, a je vystaráno. Bohužel to není tak jednoduché.

Kolo minerálů

V literatuře najdeme takzvané kolo minerálů, kolo vitamínů a kolo hormonů. Vychází z myšlenky, že hladiny jednotlivých minerálů v organismu se ovlivňují. To je překvapení, že? Některé se podporují navzájem, některé eliminují účinky těch druhých. A podle stejné logiky tato kola zobrazují vztahy mezi vitamíny, hormony a samozřejmě jedno super kolo zobrazující vztahy mezi minerály, vitamíny a hormony navzájem. Pokud si teď říkáte, tak to prr. Mám řešit vztahy mezi mikroprvky a vitamíny? A jak mám zjistit, kolik čeho mám?

A aby toho nebylo málo, výzkumy naznačují, že například vápník ve stravě funguje jako prevence srdečních příhod. Jeho umělá forma může naopak přispět k problémům se srdcem. Pokud jste těhotná, podívejte se na více informací ohledně možného blokování absorpce metyl folátu uměle dodávanou kyselinou listovou.

Jak z toho ven

Existují samozřejmě standardizované testy, například analýza obsahu vlasu. Nicméně to vyžaduje časovou a finanční investici a v průběhu času se výsledky mohou měnit. Navíc vlasy nesmějí být například obarveny. Takže co s tím? Jezte vyváženou a pestrou stravu, která je lokální, sezónní a bio. Tak pokud jste teď nadechli k reakci, tak oprávněně. Je to velmi obecné doporučení a v praxi aplikovatelné jen těmi největšími nadšenci. Bylo by to samozřejmě krásné, kdybychom mohli jíst pestře, z vlastní zahrádky nebo sousedního farmáře a to ještě podle sezóny. Ale zpět do reality. https://welcomefitness.cz/jite-dost-zeleniny/

Co můžete udělat prakticky

Já doporučuji naslouchat svému tělu. Je to levné a vysoce efektivní. Pokud cítíte, že vám chybí nějaký vitamín nebo minerál, ať už podle intuice nebo pociťujete nějaké příznaky, je dobré poradit se s někým, kdo tomu rozumí, jakou formou jej doplnit. Případně si zjistit více informací a nejprve zkusit určité potraviny. Pak už jen stačí podívat se na souvislosti daného vitamínu nebo minerálu. Tady se podíváme aspoň na některá důležitá fakta.

Většina níže uvedených vztahů funguje obousměrně.

Antagonisté

Nadbytek hořčíku negativně ovlivňuje mezi jiným hladinu sodíku, vápníku, draslíku a železa. Vápník tedy funguje jako antagonista k hořčíku a jeho dlouhodobé nadužívání bude absorpci hořčíku zhoršovat. Stejným způsobem ovlivňuje vápník další prvky, mezi jinými klíčový zinek, vitamín B3 nebo B5.

Ženy často při hubnutí sahají po chromu. To kvůli jeho roli při metabolismu karbohydrátů a tuků. Chrom je takový parťák inzulínu, pravá ruka, která zajistí, že vše bude klapat, tak jak má. Chrom si nerozumí s dlouhodobým nadbytkem železa a vápníku. Nadměrný příjem zinku kompromituje vstřebávání některých vitamínů skupiny B, vitamínů D a E. Kromě toho je antagonistou vápníku a železa.

Co je v té pilulce

Ne všechny minerály byly stvořeny stejně, takže není od věci podívat se, jaká forma minerálu byla v doplňku použita. Některé látky organismus využije z osmdesáti procent, některé ze čtyř. Kromě toho výrobci rádi používají plnidla, cukry nebo dokonce maltodextrin. Zkrátka nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

Na závěr

Pokud chcete užívat vitamíny nebo minerály, opatřete si co nejkvalitnější doplňky stravy. Používejte je za konkrétním účelem a krátkodobě. Vždy si rozmyslete, co daným doplňkem sledujete. Pokud chcete užívat více minerálů nebo vitamínů, užívejte je v časových odstupech. A zkuste se podívat na to, zda přítomnost daného příznaku není způsobena nedostatkem něčeho, ale nadbytkem antagonisty.

Tak vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: