Rady ohledně hubnutí, které jsou prostě špatně

Svět fitness je jako jihoamerická džungle. Rozsáhlý, krásný, plný života, barev a tvarů. Ale občas je v křoví něco, co vás může uštknout. Zastaralé informace, zobecňování různých doporučení nebo mýty, které se opakují tak dlouho, až vypadají jako pravda. Jak je rozpoznat a jak se jich vyvarovat? Pojďme na pět nejčastějších.

Číslo 1 – jíst 5x denně

Tohle je častá rada. Opět na první pohled může vypadat pravdivě. Když pravidelně jíme, je to prevence přejídání. Navíc časté jedení nutí náš metabolismus k neustálé aktivitě a tím pádem se zvyšuje rychlost metabolismu. Nebo ne? Navíc to vypadá přitažlivě. Kdo by chtěl sedět u tří velkých jídel, když může tu a tam „svačinkovat“ během celého dne. Toto doporučení je jako závistivý přítel, který se vás nakonec bodne do zad.

Za prvé to znamená jíst přibližně co 3 hodiny. To je samo o sobě velmi náročné a vyžaduje to, mít neustále něco při sobě, nachystané krabičky, naplánovaný obchod po cestě, kde si můžete něco koupit, a podobně. Pravidelnost v jídle se tak stane vaším pánem, nikoli sluhou. Je to velmi časově a energeticky náročné. Ale hlavní problém se ukrývá jinde. Evolučně nejsme zvyklí tak často jíst. Nikdy v historii lidstva kromě posledních asi padesáti let nebylo k dispozici takové bohatství jídla. A naše těla nejsou uzpůsobena na to, neustále zpracovávat potravu. Naopak, pro trávící trakt je to velká zátěž. Nemá kdy si odpočinout a pročistit se. A nejdůležitější protiargument: s každým jídlem, které obsahuje sacharidy nebo bílkoviny, vyplavuje naše tělo hormon inzulín. Jeho neustálé výkyvy způsobují časem inzulínovou rezistenci, prediabetes a nakonec diabetes. Jediný případ, kdy bych doporučila jíst více krát denně, je stav, kdy máme tendence přes den hladovět a potom večer se nekontrolovatelně přejíst. V tom případě dostatek jídla přes den může pomoci. Ale opět bych se cíleně snažila jíst přes den dostatečně velké porce, nikoli častěji.

Číslo 2 a 3 – Jíst před cvičením a po něm

Toto je opět individuální. Někteří lidé potřebují několik hodin před tréninkem jíst. Ale pokud to není váš případ, je mnohem výhodnější cvičit buď ráno na lačno nebo po delší pauze po jídle. Organismus má vyčerpané zásoby glykogenu po nočním hladovění a pro vytvoření energie potřebné pro cvičení pak sahá do zásob tělesného tuku.

A jak je to s jídlem po cvičení? Doporučuji po cvičení nechat tělu co nejdelší okno na po tréninkové spalovaní, které bylo cvičením nastartováno. Pokud se po cvičení najíte, dáváte tělu signál, že teď je čas trávit a odpočívat. Organismus tedy zastaví všechny pozitivní efekty, které cvičení způsobilo, včetně autofagie https://cs.wikipedia.org/wiki/Autofagie. Zastaví se i regenerace svalů. Zkrátka zbytečně hatíme vlastní úsilí.

Číslo 4 – Nejíst po 17 hodině

Pátá odpolední není žádná magická hranice. Opět – evolučně jsme nastaveni jíst za slunečního svitu. Navíc velké jídlo před spaním není pro mnoho lidí komfortní. Takže je výhodné posunout si večeři na časnější hodinu, ale není to striktně o konkrétní hranici.

Číslo 5 – Abyste zhubli, musíte být v kalorickém deficitu

Tento bod si zaslouží samostatné vysvětlení a článek i video k němu najdete tady na blogu. Kalorický deficit vyžaduje, abychom v něm byli buď náhodou nebo cíleně. A pokud cíleně, pak musíme znát náš bazální metabolismus, denní výdej energie a energetickou hodnotu snědených potravin. Jelikož se u všech těchto údajů jedná o odhad, i kalorický deficit je pomyslné číslo. Nehledě na to, že ne každý chce nebo má čas počítat kalorie. Navíc deficit navozuje deprivaci. Jisté omezení zkonzumovaných kalorií a v nejhorším případě hlad https://welcomefitness.cz/5-typu-hladu-a-jak-s-nimi-nalozit-jaky-hlad-mate-vy/. To je dlouhodobě neudržitelný stav končící jojo efekty a věčným dietářstvím. Mnohem efektivnější strategií než snižování kalorií je změna jejich struktury.

Obranou proti všem nevhodným radám a mýtům je naslouchat svému tělu, znát sebe a své reakce. A to je cesta ke skutečné moudrosti, nejen, co se týče jídla, cvičení nebo hubnutí.

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: