Proč ženy hubnou na Venuši a muži na Marsu?

Proč se informace ohledně hubnutí, které najdete na internetu, týkají zejména mužů? Většina výzkumů, které se dělaly ohledně hubnutí, zejména ze začátku, pocházejí hlavně z USA. Je tomu tak proto, že Spojené státy zkrátka disponovaly a stále disponují největšími finančními zdroji. Největší počet nejvýznamnějších studií tak probíhá stále na americké půdě. A protože jako ve většině světa se jedná o společnost s maskulinní dominancí, také cílem výzkumu byli dlouhou dobu muži. Mnoho z těchto studií probíhalo v medicínském prostředí z toho důvodu, že obézní pacienti často hubli kvůli plánovanému lékařskému zákroku.

Co z toho plyne? Mnoho informací na internetu, ale i ve starší literatuře pochází z těchto dřívějších dob. Tato data byla ale zobecněna i na ženy. Málokdo bral v potaz, že účastníci výzkumu byli muži a tak se zjištění prostě zobecnila na celou populaci. Ženy ale nejsou malí muži. A tak tyto generalizace často neplatí.

Co je jinak na Venuši?

Některé rozdíly jsou zjevné, některé jemnější. Ale můžeme s jistotou říci, že ženské tělo funguje velmi odlišně než mužské. Něžné pohlaví je cyklické a ženské hormony jsou zkrátka jiné – až by se dalo říci z jiné planety. Z velké části ovlivňuje hubnutí menstruační cyklus. A to nejen tak, že PMS často přináší vyšší číslo na váze a zadržování vody. Před začátkem menstruace mají ženy chuť na sacharidy a jejich tělo je také vyžaduje. A to nejen ve formě sladkostí ale zkrátka sacharidy obecně. Naopak při ovulaci dosahují ženy nejlepších sportovních výkonů. Těmto změnám by se měla přizpůsobit i změna stravy. Snižovat kalorie v průběhu měsíce, kdy se ženské tělo připravuje na otěhotnění – mezi ovulací a menstruací – je zkrátka kontraproduktivní. Naopak v této době přirozeně naše tělo vyžaduje až o 100 až 300 kalorií více. Chutě na různé potraviny, zejména s obsahem sacharidů už jsme zmiňovala.

Z toho důvodu nejen že by se ženy neměly vážit každý den – což je obecně psychologicky škodlivá praxe. Pokud se chcete vážit, pak porovnávejte první týden cyklu s prvním týdnem cyklu následujícího měsíce.

Ženy také často selhávají v tom, dodržovat striktní dietu nebo cvičení ve chvíli, kdy nastupuje poovulační a PMS fáze. Jednoduchým řešením může být změna stravy na začátku cyklu a postupně během měsíce zvolňovat. Na striktnější režim pak najeďte opět se začátkem cyklu.

A nejen menstruace. Schopnost otěhotnět, donosit, porodit a kojit dítě ovlivňuje to, jakým způsobem ženské tělo uchovává tuk. Ženy ukládají 6x více tuku než ostatní samice na planetě. Možná je to tím, že mozek novorozence je 6x větší než mozek jiných mláďat v poměru k velikosti těla. Takzvaná vysokosacharidová dieta s nízkým obsahem tuku, je tak pro ženy velmi nepřirozená.

Také problematika přerušovaných půstů se musí přizpůsobit ženské cykličnosti. Obecně nedoporučuji aplikovat přerušované půsty každý den. Pro tělo to může být nadměrně stresová situace. Ale především, organismus je vysoce adaptabilní, na půsty si zvykne a tudíž se postupně zmenšují pozitivní efekty půstů. Zkuste zvážit, zda přerušovaný půst 2x – 3x týdně nebude pro vás vhodnější https://welcomefitness.cz/?s=pusty.

PSOS

Syndom polycystických vaječníků – porucha vycházející z hormonální nerovnováhy. Příznakem může být chybějící menstruace, ale také nadváha a ukládání tuku v oblasti břicha. Toto onemocnění je potřeba diagnostikovat u lékaře, ale specifický test neexistuje a přítomnost této poruchy je odhalena právě díky příznakům. Pokud máte podezření, že by se vás PSOS mohlo týkat, proberte to se svým gynekologem.

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: