Přestaňte dělat kardio! Zvlášť pokud máte málo času

Tedy přestaňte dělat kardio, zvlášť pokud máte málo času a chcete zhubnout maximálně efektivním způsobem. Jak je to možné? Všichni přece doporučují cvičit, když chcete zhubnout. Můj poslední a jeden z nejoblíbenějších blogů na této stránce říká, že cvičení je nejlepší věc na světě https://welcomefitness.cz/proc-je-cviceni-ta-nejlepsi-vec-na-svete-nejen-na-hubnuti/. Tak jak to je?

Ano, cvičení je nejlepší věc na světě

Malé shrnutí: Pohyb znamenal během evoluce přežití, například útěk před predátorem, nebo získání něčeho příjemného, například potravy. Přežití a odměna jsou pro lidský druh nejpodstatnější věci. Všichni jsme motivování pudem sebezáchovy a snahou cítit se co nejlépe. Složité procesy v lidském organismu a zejména v mozku tyto tendence silně podporují.

Co je kardio?

Pokud mluvíme o kardiovaskulární aktivitě, jedná se o pohyb, kdy je srdeční sval nucen zvýšit rychlost a objem pumpované krve tak, aby bylo možné vykonávat daný pohyb. Jednoduše řečeno: pokud se zvýší tepová frekvence nad určitou hladinu a zrychlí se dýchání, pravděpodobně vykonáváte takzvané kardio cvičení. Obvykle se jedná například o rychlou chůzi, běh, cyklistiku, cvičení na strojích proti odporu v posilovně nebo plavání.

Proč kardio ne?

Pokud nám cvičení a pohyb obecně tak významně prospívají, proč ne kardio? Protože kardio přináší všechny skvělé benefity, pokud se dělá správně, ale k hubnutí přispívá jen omezeným způsobem. V žádném případě neplatí jednoduchá matematika. Nedejte si namluvit, že když uběhnete dva kilometry, spálili jste adekvátní množství kalorií obsažených v koblize. A tudíž ji můžete beztrestně sníst. Situace je mnohem mnohem složitější. Do hry vstupují faktory jako hormony https://welcomefitness.cz/byl-jednou-jeden-hormon-aneb-pohadka-o-hubnuti-se-stastnym-koncem/, nebo denní doba, ve které jíte. Potraviny, které jste snědli před tím a potom. Vaše psychické rozpoložení, rychlost vašeho metabolismu a tak dále. Nicméně je pravda, že při takzvaném kardio pohybu, spálíte jen limitované množství kalorií.

Omezení kardia

Takže spálíme jen dané množství kalorií v závislosti na typu pohybu a jeho délce. A pak ještě určitou dobu po tréninku v závislosti opět na více faktorech. Je to zkrátka individuální. Během času vzniká adaptace. Je tedy nutné buď zvýšit intenzitu nebo délku cvičení. Jinak organismus pálí při stejném typu pohybu při stejném čase menší a menší množství kalorií. To v důsledku znamená, že pokud chcete kardiem hubnout, nakonec budete muset běhat hodiny s těžší a těžší zátěží častěji a častěji. A to je scénář, o který většina z nás nestojí. Naopak, obvykle bojujeme s nedostatkem času.

Je sice pravda, že pokud se nehýbete vůbec, tato adaptace vám umožní nějaké svaly vybudovat. Mozek pošle tělu signál, že je potřeba zpevnit svaly tak, abychom mohli běhat. Ale tam to zhruba končí. Lidský organismus je úžasný a snaží se neustále dosáhnout rovnováhy. Snaží se tedy vše optimalizovat a šetřit námahu. Proto také mnoho atletů, například tenisté, po ukončení aktivní kariéry přibere. Pokud konzumují stejné množství kalorií, ale nespalují takové množství pohybem, projeví se to nárůstem váhy.

Pokud chcete optimalizovat svoji efektivitu při hubnutí, musíme na to jít jinak.

Řešení pro ty, co nechtějí cvičení věnovat celý svůj čas

Trik je v tom zaměřit se na cvičení, která budují svaly. Pokud cíleně budujete svalovou hmotu, budete spalovat tuk nejen při cvičení a krátce po něm, budete spalovat neustále. Ve svalech spalují energii v buňkách mitochondrie. Čím více svalové hmoty, tím hustější síť mitochondrií. Mitochondrie veškeré přijaté kalorie mění na glukózu, kterou používají jako palivo. Tím pádem můžete jíst dle svého gusta (samozřejmě zdravě!) a nic se nebude ukládat jako tělesný tuk. Naopak, vše se spotřebuje na „provoz“.

Je to jako byste hubli automaticky. Zajděte do posilovny. Pokud nemáte čas nebo vám prostředí fitness posiloven nesedí, zkuste skvělé metody jak budovat svaly jinak. Pro začátečníky je jednoznačně nejlepší jóga. Jóga buduje svaly pomalu a systematicky a nabízí mnoho dalších pozitivních aspektů. Kromě toho je zde minimální riziko zranění. Dále existují různé programy na posilování svalů vlastní vahou těla. Velmi zábavné je TRX. A konečně moje oblíbená Tabata nebo podobná varianta vysoko intervalového cvičení. Zatím nejdokonalejší verze umožňující ve velmi krátkém čase budovat svaly i kardiovaskulární kondici.

Tak vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: