Přerušované půsty. Spalují tuk a uzdravují – konec neustálého hubnutí. Jak to začalo – můj příběh.

Proč jsou tak účinné? A opravdu řeší každý fitness problém? Jak často jsme evolučně nastaveni jíst?

Známé heslo, méně jíst a více se hýbat… Pokud by to bylo tak snadné, proč by většina prostě snadno nehubla? Vždyť kolik žen se omezuje v jídle a snaží se sportovat, aby zhubly? Ale jsou úspěšné?

Co jsou přerušované půsty, jaké mají účinky a jak je začít praktikovat najdete tady na blogu. Dnes se podíváme na to, jak jsem k nim došla já a co pro mě znamenaly.

Toto přerušované hladovění, jak se tomu také říká (to není můj oblíbený název) je rozsáhlé téma. V každé kultuře a náboženství se praktikuje nějaká forma půstu. Mají tedy mnoho nejen fyziologických, ale i psychologických a duchovních účinků. My se zaměříme na jejich roli při hubnutí. Přerušované půsty by ovšem neměly být omezeny jen na efekty hubnutí. Mají skvělé zdravotní účinky, pomáhají s nestabilitou krevního cukru, řeší zánětlivost v organismu a podobně. Ale hlavně, mají zázračné psychologické efekty. Osvobodí vás od jídla. A to je všudy přítomné. Nikdy v minulosti nám konzumní společnost nenabízela tolik jídla v tak rozmanité nabídce za tak nízké ceny tak snadno dostupné. Ale chcete pořád řešit co bude k obědu a kde seženete svačinu?

Snídaně?

Také vyvracejí mýtus, že snídaně je základ dne. Někteří lidé opravdu potřebují snídat. Ale většina ne. Proč jíst, když nemáte hlad? A proč neprodloužit to okno, kdy organismus přes noc nepřijímá kalorie a tudíž spaluje z tukových rezerv?

Moje cesta k půstům je popsána ve videu o mém příběhu o hubnutí po porodu. Ale zkrátka ráno jsem neměla čas jíst, pak jsem potřebovala cvičit a mezitím se miminko vzbudilo, pak se šlo zase do školky…. a než jsem se mohla najíst, bylo pomalu dvanáct hodin nebo i později. Teprve pak jsem se v klidu najedla. A tím pádem jsem přirozeně přešla na přerušované půsty. Nejprve 16/8. Co to je za protokol a jak probíhá rozebírám tady. Pak jsem záměrně začala prodlužovat to okno, kdy jsem nejedla. Ale každý den byl každý trochu jiný. Vyplynulo to prostě z množství povinností a denního rozvrhu, když máte děti.

Na co dát pozor?

A omezení? Nepraktikujte to každý den. Jinak si váš organismus zvykne a pak začne být rezistentní. Doporučuji začít experimentovat s přerušovaným půstem 2-3x týdně. Výhodou tohoto stravovacího stylu je, že si na organismus velmi rychle zvykne a chuť na sacharidy postupně vymizí. A tudíž organismus začne spalovat tukové zásoby.

Přerušované půsty vám dají velkou svobodu. Nemusíte řešit snídani, svačiny, jídlo na cestách a podobně. Pocit hladu přijde jen ze začátku, ale postupně vymizí. Navíc je spíše psychologický než fyziologický. Samozřejmě nejsou vhodné pro každého a je potřeba si je jako všechno ostatní přizpůsobit vašemu životnímu stylu. Není to typ diety a nesledujeme striktně hodiny. Naopak, vracíme tělo k tomu, co je pro něj přirozené. Což je nejíst tak často. A tudíž se vracíme ke svobodě. Pokud vás přerušované půsty stresují, možná to pro vás není to pravé ořechové.

A pro koho to není?

Určitě bych to nedoporučila těhotným ženám, dětem a lidem s historií poruchy příjmu potravy.

Tak vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: