Ženy hubnou jinak než muži. To je prostě fakt. Obýváme sice stejnou planetu, ale na tom původu na Venuši a Marsu něco bude. Ženy se prostě od mužů liší tak podstatně, že by bylo chybou přistupovat k problematice hubnutí u žen stejně jako u mužů. Ženy nejsou malí muži. A jak je to konkrétně u přerušovaných půstů?
Jak jsem došla já k přerušovaných půstům se dozvíte tady https://welcomefitness.cz/prerusovane-pusty/. Kompletní průvodce, účinky a jak na to, se dozvíte tady: https://welcomefitness.cz/prerusovane-pusty-kompletni-pruvodce-kompletni-pruvodce/
Specifika přerušovaných půstů u žen
V čem tedy spočívá zásadní rozdíl? Ženské tělo je z podstaty cyklické a evolucí perfektně vyvinuté na to, aby přineslo nový život. Náš organismus je přizpůsoben na otěhotnění, porod a kojení. Proto ukládá velmi lehce podstatné množství tuku (to je mimo jiné potřeba pro vývin mozku děťátka), tuto tukovou tkáň pevně drží a je hormonálně citlivé na všechny signály nedostatku kalorií. Ano, tušíte správně ženy mají větší hlad! To znamená, že projevy hladu jsou u nich silnější a nastupují dříve. Jako všechno je toto individuální, ale při modelování přerušovaných půstů je potřeba to zohlednit.
Efekty, které plynou z přerušovaných půstů, jsou podobné u mužů i žen. Ženy obvykle udávají častěji než muži lepší spánek a menší odpolední únavu. Díky specifikům uložení tuků ve svalech ženy při kombinaci přerušovaných půstů a cvičení snadněji uvolňují energii tam uloženou. U něžného pohlaví mají půsty výraznější pozitivní vliv na střevní mikrobiom https://welcomefitness.cz/vy-jeste-nejite-fermentovane-potraviny-kazdy-den-a-proc-je-ode-dneska-budete-milovat/
Ženy jsou citlivější na hormon kortizol. Opět to vychází z evolučně dané senzitivity na stres a orientaci na přežití. Kortizol, vyplavený jako reakce na hlad a mírný stres způsobený přerušovanými půsty, může brzdit hubnutí. Takže práce se stresem je velmi důležitá. Nedržte půsty, když máte náročné období v práci nebo významný stres v rodině.
Naslouchejte svému tělu a přerušované půsty přizpůsobte i menstruačnímu cyklu. Týden před menstruací není na půsty nejvhodnější doba. Naopak, pokud máte zvýšenou chuť na sacharidy, sedm dní před nástupem cyklu je dobrý čas, kdy jejich příjem lehce navýšit.
Protokoly přerušovaných půstů u žen
Nejobvyklejší protokol se uvádí jako 16/8. Tedy šestnácti hodinový úsek bez jídla. Následuje osm hodin jídelního okna, kdy máme prostor zkonzumovat všechny kalorie. U žen se díky důvodům, které jsem uvedla výše, doporučuje protokol kratší. Nejobvykleji 14/10. Jídelní okno se nám tedy prodlouží o dvě hodiny na celkových deset hodin. Tím pádem naopak okno, kdy nejíme, je o dvě hodiny kratší.
Jak přerušit půst, když jste žena?
Tato otázka je velmi důležitá. Díky výše zmiňované citlivosti na hormon kortizol vyplavený v důsledku řízeného půstu, potřebujeme jeho hladinu před ukončením půstu snížit. Jinak se jeho vysoká hladina spolu s příjmem kalorií může promítnout do tukových polštářků, kterých se naopak chceme zbavit. Zkuste před prvním jídlem relaxovat, dejte si skořici, čaj, který má obecně uklidňující účinky. Zkrátka experimentujte.
Co se týče typu jídla, zkuste něco lehce stravitelného. Zeleninový vývar, lehké smoothie a podobně. Opět zkuste experimentovat. Větší jídlo si dejte, až po další hodině.
A čemu se naopak vyhnout? Všem těžkým jídlům. Dále také kombinaci vysokého množství tuků a sacharidů v jídle. Jejich mix by opět mohl způsobit ukládání tělesného tuku. Držte se dál také od mléčných výrobků. Po půstu je naše tělo už tak citlivé na hormony a hormony přirozeně obsažené v mléku jiných savců by mohly narušit rovnováhu v organismu. Vyhněte se také jídlům s obsahem lepku z důvodu vyšší senzitivity střevní stěny.
U žen je potřeba v jídelním okně pohlídat dostatečný příjem vitamínu D, jódu a zinku. Samozřejmě nejlépe z přirozených potravin. K doplňkům sáhněte jen v nejnutnějším případě https://welcomefitness.cz/ruska-ruleta-s-vitaminy-a-mineraly/.
A kdy se nepostit?
Určitě není vhodné zařazovat přerušované půsty, pokud jste těhotná. Také historie poruch příjmu potravy jako je anorexie, bulimie, přejídání, je kontraindikací přerušovaných půstů. Pokud kojíte a chcete implementovat přerušované půsty, je to možné. Jen postupujte opatrně, pohlídejte si, že v jídelním okně zkonzumujete všechny potřebné kalorie a zejména dejte důraz na kvalitu zdrojů kalorií.
Vyzkoušíte přerušované půsty?