Odbourání léků proti pálení žáhy – moje dosavadní cesta

Mým cílem je nebrat dlouhodobě žádné léky. Z mnoha důvodů. Myslím, že narušují přirozenou rovnováhu organismu a v drtivé většině mají nežádoucí vedlejší účinky.

Jak to začalo

Před více než patnácti lety jsem udělala sérii rozhodnutí, které vyústily v moje problémy s pálením žáhy. Ovšem nepředstavujte si jen tak nějaké pálení žáhy, které vás obtěžuje, když se přejíte. Mě pálila žáha takovým způsobem, který nebyl tolerovatelný. Volně prodejné léky vůbec nezabíraly. Po vyšetření u odborného lékaře jsem obdržela diagnózu funkční poruchy jícnu – odborně gastroezofageální reflux. A také léky, které budu brát každý den. A opravdu, bez těchto léků jsem po 24 hodinách nemohla fungovat. Brala jsem je každý den. Musela plánovat každou cestu, abych je nezapomněla. Měla jsem náhradní balení v autě, v kabelce a další v brašničce na kole.

Všechno je jinak

O jaké léky se jedná? Inhibitory protonové pumpy. Ty fungují tak, že snižují množství kyseliny chlorovodíkové v žaludku a tím pádem předcházejí její cestě do jícnu, kde „pálí“. Zdá se to jako ideální řešení. Ale jako v mnoha jiných případech, kdy tradiční medicína zasahuje u chronických stavů, jde o vypnutí varovné kontrolky, nikoli léčbu. Problémem totiž není nadměrné množství kyseliny v žaludku, ale její nedostatek. Ten způsobuje, že záklopka mezi žaludkem a jícnem se nedovírá a umožňuje průnik kyseliny do jícnu. Je tedy potřeba produkci kyseliny zvýšit, nikoli snížit.

V čem je háček?

Když jsem se o svoje zdraví zajímala hlouběji, došla jsem k názoru, že doživotní medikace není realita, kterou si chci tvořit. Omezení, které se pojilo k tomu, že musím mít léky stále u sebe, je jen detail. Co ale maličkost není, jsou vedlejší účinky. Tyto léky zvyšují riziko osteoporózy, jelikož blokují vstřebávání vápníku. Dále mohou přispět v celé řadě potíží, které jsou vyvolány nedostatkem hořčíku. Objevuje se spojení mezi užíváním těchto léků a nedostatkem vitamínu B12. Častými vedlejšími účinky jsou průjem, bolest břicha, zácpa, plynatost. Tím, že snižují kyselost žaludku, způsobují přemnožení nežádoucích mikroorganismů a tak vznikají infekce, přemnožení „zlých“ bakterií v tenkém střevě a další.

Pokud jsou inhibitory užívány déle než deset let mají pacienti vyšší pravděpodobnost výskytu onemocnění ledvin a demence. Léky totiž vypínají pumpy kyseliny nejen v žaludku, ale i v buňkách. Buňky kyselinu používají na vyplachování odpadních látek. Pokud se odpady metabolismu buněk nedostávají ven, buňky chřadnou a stárnou.

První kroky

Existuje mnoho dalších souvislostí, které se váží k tomuto tématu, ale přesahují rámec tohoto blogu. Ale tady chci mluvit především o sobě. V posledním roce jsem se několikrát snažila tyto léky vysadit. Díky změně stravy jsem byla schopná fungovat až tři dny bez nich. Pila jsem vodu s citrónem a jablečný ocet. Omezila sacharidy, přidala zdravé tuky a vyhýbala se potravinám, na které jsem byla citlivá. První den jsem se cítila dobře, druhý den nastoupily příznaky a třetí den jsem to musela vzdát.

Existují důvody, proč u mě zařazení jablečného octa nebylo dostatečné, ale to přesahuje rámec tohoto blogu.

Jak je to teď

Tady chci popsat zatím můj poslední pokus. Dnes jsem bez těchto léků deset dní. Prvních sedm jsem pociťovala dost nepříjemné příznaky, ale v menší míře než v minulosti. Od osmého dne se zdá, že situace mírně zlepšuje.

Zařadila jsem opatření na všech frontách. Kromě vody s citrónem a jablečného octa, podporuji činnost jater. Jak souvisí játra, slinivka a žlučník s kyselinou v žaludku také popíšu v nějakém z dalších blogů. Nicméně játra jsem posílila čajem z ostropestřce. Žaludek zase čajem z čerstvé máty. Dávám si pozor, abych neměla žaludek stisknutý, zejména při jídle. Jím v klidu a pomalu https://welcomefitness.cz/jak-jist-a-byt-u-toho/. Půl hodiny před jídlem si dávám jablečný ocet s trochou vody. Pak už žádnou vodu před jídlem a hodinu po jídle. Užívám vitamín B3 a chlorofyl koncentrát.

V rámci aromaterapie si esenciálním olejem z máty masíruji oblast, kde je záklopka mezi žaludkem a jícnem. Tento olej střídám s fenyklovým. Téměř denně dělám rituál energetické medicíny Vpuštění nebe a cvičím jógu zaměřenou na trávení.

Netvrdím, že jsem vyléčená, ale pokrok to určitě je. Dám vám vědět, jak to pokračuje.

Tak vítejte na mojí cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: