Nemáte čas cvičit? TABATA!

Nedostatek času bývá častým argumentem, proč lidé necvičí nebo sportování po nějaké době vzdají. Přitom odpověď je jednoduchá. Vysoko intenzivní intervalový trénink. Je super rychlý a super účinný.

Přitom my Češi máme bohatou historii, kdy tento způsob tréninku používal už Emil Zátopek. Oblíbený je i dnes u profesionálních sportovců, kteří se snaží posunout své limity. Takový styl tréninku má velkou výhodu v tom, že buduje svaly i kardiovaskulární vytrvalost zároveň. Klasické kardio tak trochu zaostává https://welcomefitness.cz/prestante-delat-kardio-zvlast-pokud-mate-malo-casu/

Co je Tabata?

Původ Tabaty, která je formou intervalového tréninku, sahá do Japonska. Profesor Tabata byl pověřen zvýšením výkonnosti olympijského týmu. Testoval více protokolů a zjistil, že jeho forma cvičení je velmi účinná i mimo laboratoř.

Účinky

Tabata je až o 50% účinnější než klasický styl cvičení co se týče spalování kalorií. Díky kombinaci budování svalů a tedy zvyšování množství svalové hmoty a kardiovaskulárních účinků dělají z Tabata super sílu při hubnutí. Je ověřenou prevencí kardiovaskulárních chorob, které jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí v současné době. Stejně jako u ostatních cvičení Tabata pomáhá posilovat lymfatický systém, přispívá ke snížení krevního tlaku, má pozitivní účinky na stabilitu hladiny krevního cukru, zvyšuje kvalitu spánku a mnoho dalších.

Charakter intervalového cvičení ve vysoké intenzitě umožňuje delší období po cvičení, kdy organismus stále intenzivně spaluje energii, i když už necvičíme. Což opět násobí účinky, pokud je vaším primárním cílem zhubnout.

Jak na to?

Protokolů intervalového tréninku existuje bezpočet. Což je velká výhoda, protože si můžete svůj trénink přizpůsobit a postupně navyšovat jeho intenzitu. Samotná Tabata funguje tímto způsobem: 20 vteřin intenzivního cvičení, následuje 10 vteřin pauza. Tento cyklus se opakuje 8x. Tím se dostáváme na 4 minuty opravdu intenzivního pohybu. Časová náročnost takového cvičení je minimální a přitom účinnost obrovská. Pokud jedete poctivě, 4 minuty vám budou stačit.

Můžete si trénink namodelovat jak bez náčiní, tak s oblíbenými činkami. Tabata je úžasná jak doma v obýváku, tak venku na čerstvém vzduchu. A když vám dojde inspirace, v intervalové cvičení můžete proměnit i běhání, jízdu na kole nebo téměř jakýkoli jiný sport.

Tabatu nezkoušejte, pokud máte kardiovaskulární onemocnění nebo jiný zdravotní problém. Pak je potřeba se poradit s lékařem.

Tak máte čas? A vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: