Zázračný olej na hubnutí?

Pořádek v tucích

Co je tedy MCT – medium chain triglycerides? Taky už jste o nich slyšeli? Triglyceridy s dlouhým řetězcem, středním a krátkým… Pokud přemýšlíte řetězcem čeho, pak to je správná otázka. Jde o počet karbonových atomů. Většina tuků běžně ve stravě má dlouhý řetězec, tedy dvanáct až dvacet dva karbonových atomů. Nás dnes budou zajímat ty zázračné, tedy střední. Obvykle mají něco mezi šesti až deseti atomy. A triglyceridy je odborné označení tuků.

MCT olej je získáván z kokosového oleje. V tom je tuků se středním řetězcem asi padesát až šedesát procent. MCT olej je pak extrahován z kokosového oleje a vzniká tak tuk s vysokou koncentrací středních řetězců.

Pokud sledujete můj blog a videa, pak víte, že jsem příznivcem zvyšování podílu tuků ve stravě https://welcomefitness.cz/hubnuti-tuky-sacharidy/. Jsou mnohem hodnotnějším zdrojem energie než sacharidy a, zejména u žen nebo pokud chcete zhubnout, i lepším než proteiny https://welcomefitness.cz/keto-pro-zacatecniky-jak-se-nezblaznit/. Tuk v organismu se zachová dvojím způsobem. Přemění se na energii v buňkách nebo se uloží jako tělesný tuk.

MCT – co je na něm tak zázračného?

MCT má jen 8,3 kalorií na gram ve srovnání s 9 gramy ostatních tuků. Kratší řetězec umožňuje rychlejší vstřebávání a snadnější trávení. Dodávají tedy rychlejší energii. Je to způsobeno tím, že jdou rovnou do jater. Tam jsou metabolizovány na ketony, což je vysoce efektivní forma energie, kterou miluje zejména mozková tkáň. Jsou tedy jakousi zkratkou ke stavu, do kterého se chceme dostat pomocí keto diety, tedy ketózy. Z toho důvodu jsou také oblíbené v kombinaci s kofeinem ve formě takzvaného bullet prooff coffee https://welcomefitness.cz/kava-vase-nejlepsi-kamoska-pri-hubnuti/

Tuky, které zkonzumujeme skončí na jednom ze dvou míst. Buď jako energie v buňkách nebo uložené jako tělesný tuk. A protože MCT mají prioritu v metabolismu, jsou téměř vždy ze sta procent využity pro energii a nejsou uloženy jako tělesný tuk. Další teorie říká, že obejitím trávení a přepravou energie rovnou do buněk dochází k šoku sympatického nervového systému. Organismus si uvědomí, že došlo k razantnímu navýšení energie velmi rychle a odpoví skokovým navýšením metabolismu tak, aby byla tato energie spotřebována. Je to sice zatím teorie, ale stejně, není to lidské tělo úžasné?

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: