Pojďme se spolu podívat na několik častých důvodů, proč tomu tak je.
Máte pocit, že děláte vše správně? Jíte povolené potraviny, možná si dokonce počítáte kalorický příjem, brouzdáte po internetu a vzděláváte se… A přesto nevidíte žádné nebo jen malé výsledky? Možná je zakopaný pes v některém z následujících bodů.
1. Nejste skutečně v ketóze
Ketóza je speciální fyziologický stav. Podrobnosti se dozvíte tady: https://youtu.be/ocwMv9CXiHs. Nicméně omezení sacharidů k tomu, aby organismus přešel do ketózy, obvykle nestačí. Je nutné splnit několik dalších podmínek. Jednak se musí jednat o skutečně radikální omezení příjmu karbohydrátů. Konkrétní množství je samozřejmě individuální, ale pro dosažení ketózy je obvykle nutné vyřadit všechny sacharidy. Výjimku tvoří určité druhy zeleniny a případně bobulovité ovoce. Další běžnou chybou bývá nadbytek bílkovin, které se v konečném důsledku metabolizují na glukózu. Oříškem se může stát dostatečný obsah tuků ve stravě. To nemusí být pro každého, zvláště jedince, kteří na to nejsou zvyklí, obvykle snadné dosáhnout.
A aby toho nebylo málo, přesně lze ketózu měřit jen testem z krve. Test z moči nemusí být vypovídající. Tyto testy také obvykle nejsou levnou záležitostí. Na ketózu tak obvykle usuzujeme podle příznaků.
2. Lowcarb dezerty
Tyto cukrovinky často vyvolávají dojem, že jich lze spořádat neomezené množství. Jsou přece nízkosacharidové. To je sice pravda, nicméně pořád obsahují kalorie. A to obvykle ve velkém množství. I malý dezert tak může přinést energetický příjem, se kterým si tělo nebude vědět rady. Následně ho pak uloží ho do tukových zásob. Určitě se těchto dobrot nemusíte vzdávat úplně, jen si pohlídejte množství. A pokud jsou na bázi mléčných výrobků, pak i zvažte i obsah bílkovin.
3. Příliš mnoho tuků
Je to paradox, že? Mnohokrát jsem zmínila, že vysoký obsah tuků ve stravě je jak pro lowcarb, tak pro keto stravování klíčový. Jak je tedy možné, že teď upozorňuji na jejich přebytek? Někdy se může stát, že ve snaze zajistit ve stravě dostatek tuků to s nimi zkrátka přeženeme. A dlouhodobý nadbytek kalorií si tělo přeloží jako čas připravit se na příští hladovění tím, že si udělá dostatek zásob tělesného tuku. Tento evoluční mechanismus sice zajistil naše přežití, ale v současné době nám trochu překáží. Co s tím? Naslouchejte svému tělu a zkuste najít ideální rovnováhu. A podle toho, zda se snažíte hubnout nebo si váhu udržet, přizpůsobte množství kalorií přijímaných z tuků (a samozřejmě i jiných makroživin). Velkou výhodou je tady pocit nasycenosti, který strava bohatá na tuky přináší. Ten bude vaším kompasem.
4. Příliš mnoho bílkovin
Tento problém také zmiňuji často. Nadbytek bílkovin ve stravě neznamená, že budete mít velké svaly. Mnohem pravděpodobněji proteiny navíc organismus přemění na glukózu. A pokud ji nevyužijete na „provoz“, tak je následně uloží do tukových zásob.
V poslední době se roztrhl pytel s marketingem potravin s přidanými bílkovinami. Osobně nejsem fanouškem průmyslově zpracovaných potravin, do kterých se uměle dodávají bílkoviny. Mnohé z nich jsou navíc rostlinného původu, obvykle z luštěnin. Což může být u nízkosacharidové stravy problematické. Ne úplně prospěšné mohou být také obří dávky bílkovin v proteinových prášcích. Nemluvě o tom, že se opět jedná o vysoce průmyslově zpracovanou potravinu. K těmto doplňkům byste měli sáhnout jen v případě, že nemáte šanci pokrýt své potřeby bílkovin pomocí pestré stravy.
5. Skryté sacharidy
Někdy se uvádí nevhodnost sladkých druhů zelenin pro LC stravování. I když se jedná o validní argument, většina lidí nemá problém dosáhnout svých fitness cílů, protože by jedla sladší typy zeleniny. Stejně tak ovoce obvykle nebývá na vině, co se týče kilogramů tělesné hmotnosti navíc. Naopak skryté sacharidy obsahují některé oříšky (pistácie, kešu), u kterých není problém sníst větší množství kvůli vynikající chuti. Opatrnost je také na místě u mléčných výrobků. Například některé jogurty bývají bohaté na sacharidy.
Co s tím? I když to stojí čas navíc, zvažte, zda by se vám nevyplatilo číst etikety.
6. Jedete špinavé keto/lowcarb
O co jde? U takzvaného čistého nízkosacharidového stravování máme v jídelníčku převahu skutečných potravin. Tedy olivový olej, avokádo, semínka, oříšky, bio maso, domácí vajíčka, fermentované mléčné výrobky a podobně. Naopak u špinavého nízkosacharidového stravování bychom našli uzeniny, maso ze zvířat z průmyslových chovů, která jsou krmena obilninami, vajíčka z klecového chovu, potraviny obsahující hydrogenované oleje a podobně. Jde sice o potraviny s vysokým obsahem tuků, ale jejich výživová hodnota je zkrátka nižší. To může mít za následek, že organismus trpí podvýživou. Příznakem může být hlad či různé chutě. Naše tělo je pak také méně ochotné vzdát se nadbytečného tělesného tuku.
Jak jste na tom vy? Jste na nízkosacharidovém stravování a přesto nemáte výsledky, které byste si přáli? Nebo jste úspěšně zhubli a během toho procesu jste odhalili něco, co vám neprospívalo?