Káva – vaše nejlepší kámoška při hubnutí

Káva je super potravina. Taky je to jedna z těch věcí, u které je vysoce individuální, zda ji zařadit a kolik. Jak je to tedy u vás? Máte ji vůbec pít?

Když odhlédneme od toho, jak důležitá je kvalita kávových zrn a příprava samotné kávy, musíme vzít v úvahu mnoho dalšího. Káva provází lidstvo od nepaměti a vždy byla velmi ceněna. Obsahuje mnoho antioxidantů, prospívá zdraví kardiovaskulárního systému, chrání játra, zlepšuje vstřebávání některých látek, jako například vlákniny, funguje jako prevence cukrovky, Parkinsonovy choroby a má další pozitivní účinky.

Na druhou stranu, nadbytek kofeinu u lidí ve stresu může vyčerpávat nadledvinky, u citlivějších jedinců způsobovat trávící obtíže, zvyšovat úzkost nebo únavu. Možnost vybudování závislosti na kávě bývá také často diskutována.

Káva jako jídlo a spalovač tuků

Jak dlouho káva provází lidstvo, tak dlouho se pije s rozličnými přísadami. Cukr a mléko nás napadnou okamžitě. Ale co ty další? Proč v mnohých kulturách pijí kávu s nějakou formou tuku? Jak kávu zkombinovat tak, aby zastoupila jedno jídlo denně a napomohla dosažení našich fitness cílů.

Káva před cvičením je známý koncept. Kofein zvyšuje výkon, zlepšuje krevní oběh a umožňuje nám zkrátka kvalitnější trénink. Ale co káva po výkonu? Určitě si dejte šálek i po cvičení. Káva po cvičení zajistí skvělý trik. Když si po sportu dáte sacharidy, což se dříve či později stane, nebudou se poflakovat v krevním řečišti, aby se, pokud se nespotřebují, změnily na tělesný tuk, ale díky kofeinu se uloží jako glykogen – tedy zásobárna energie – rovnou do svalu. To je game changer v případě, že je vaším cílem hubnout a zařadili jste do svého rozvrhu pohybovou aktivitu.

Káva jako součást přerušovaných půstů

Mnoho studií velmi přesvědčivě naznačuje, že kofein v „nejídelním“ okně, tedy období, kdy se postíme, zvyšuje účinnost přerušovaných půstů.

Na druhé straně recept na bulletproof coffee (neprůstřelná káva) už kalorie obsahuje a to celkem dost. Během půstu se jí tedy vyhněte. Zato v jídelním okně pro vás udělá nedocenitelnou službu. Pokud hubnete, můžete jí směle nahradit jedno jídlo. Skvěle poslouží jako snídaně anebo právě první jídlo při přerušení půstu a začátku jídelního okna. Ukažme si můj vytuněný recept. Jedná se o variaci na neprůstřelnou kávu. Toto je ovšem kafe na steroidech.

Ingredience:

Postup:

Uvařenou kávu vložte do mixéru a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Pokud potřebujte dosladit, použijte vhodné sladidlo. Po rozmixování byste měli získat kávu s krémovou konzistencí latte.

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: