Jak zhubnout? Věčná otázka má konečně odpověď.

Je to celé ve vaší hlavě? Dneska se podíváme na roli psychiky při hubnutí a jak placebo dokazuje, že hubnutí není jen o jídle a cvičení.

Následující řádky jsou inspirovány výzkumy, které se týkaly placeba. Určitě jste o něm slyšeli. Obyčejný cukr podaný pacientům ve formě pilulky zabral stejně jako skutečný lék. Tedy pokud pacienti nevěděli, že se o cukr jedná. Zkrátka si mysleli, že jim to pomůže a ono pomohlo. Postupně se přišlo na to, že velikost léku, jeho barva a nápis také mají vliv. Nejúčinnější pak bylo podání léku – tedy cukrového roztoku – lékařem injekčně nebo přes infuzi. Zkrátka okolnosti ovlivnily, jak moc pacienti uvěřili tomu, že to, co dostávají, jim pomůže.

Výzkumy na lidech

Na tyto skutečnosti navázaly výzkumy, které se týkaly vnímání jídla a pohybu a jejich efektů na hubnutí. Vědci rozdělili na dvě skupiny ženy, které pracovaly jako pokojské ve velkém hotelu. Měly tedy velmi fyzicky náročnou práci a denně nachodily mnoho kilometrů. V dotazníku, který tyto dámy vyplňovaly před výzkumem, drtivá většina z nich uvedla, že vůbec necvičí. Poté jedna skupina dostala informace ohledně životního stylu, významu cvičení a hlavně popis toho, že jejich pracovní činnosti odpovídají obecným doporučením ohledně toho, kolik a jak mají lidé cvičit. Druhá skupina zůstala beze změny. Skupina, která žádné informace nedostala, zůstala beze změny. U informované skupiny pokojských došlo k několika změnám – poklesu podílu tělesného tuku, stabilizaci krevního cukru, snížení krevního tlaku a zvýšení pocitu spokojenosti s prací.

Na tento pokus navazoval podobný test. Skupina dobrovolníků v laboratoři byla testována na hormon ghrelin – hormon sytosti. A to před a po konzumaci zdravého shaku. Ten byl dobrovolníkům popsán jako plný zeleniny a zdravých věcí. Za týden byl tento pokus zopakován s tím, že tentokrát se jednalo o shake, který byl popsán jako super potěšující: plný cukru, tuku, čokolády a dalších dobrot. Po konzumaci zeleninového nápoje dobrovolníci reportovali malou míru nasycení. Zato po konzumaci „nezdravého“ nápoje byli všichni velmi sytí. A háček? Oba shaky byly stejné.

Co to znamená pro nás?

Rozhodně nezanedbávat psychickou složku hubnutí. Bruce Lipton tvrdí, že emoce jsou tak silné, že dokáží přeprogramovat náš systém. Energetickou prací s emocemi tak můžeme ovlivnit naše podvědomí a tím pádem i hubnutí. Pokud tedy nepraktikujete energetickou psychologii, zkuste meditaci, vizualizaci nebo jinou formu práce s emocemi. Každý jsme jiný a proto také každému sedí něco jiného. Ale paleta těchto metod je široká, takže si určitě vyberete!

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: