Mám jíst tuky, abych zhubla? Aneb nízkosacharidovou nebo nízkotučnou dietu?

Jezte tuky, abyste byli štíhlí

Zní to neuvěřitelně, že? Celou dobu nám tvrdili, že po tuku se tloustne. Nakonec gram tuku má 9 kalorií, gram proteinů 4 kalorie a gram sacharidů 4 kalorie. Takže každý, kdo to dotáhl do druhé třídy základní školy, chápe, že je výhodnější jíst proteiny a sacharidy. Když chce člověk zkonzumovat méně kalorií, 4 jsou méně než 9, že? Nebo to není tak jednoduché? Jako všechno v životě?https://welcomefitness.cz/sul-proc-nam-lhali/

Hurááá, není to tak jednoduché. Což je super, jinak by to byla nuda. Pokud sníte padesátigramový chlebík, tak do sebe dostanete (při zjednodušení) 50g sacharidů, což dělá nějakých 200 kalorií. Při vychutnání si 50g sádla do sebe dostanete 450 kalorií. Že si nedokážete představit zkonzumovat na posezení 50g sádla? Právě! A co 50 gramů chleba s něco gramy sádla? To už ano, že?

Tak kde je problém?

Problém je v tom, že nikdo nejí striktně vysokosacharidou nebo nízkosacharidovou dietu. Většina lidí konzumuje kombinaci sacharidů, tuků a proteinů. Výsledkem je vysoký příjem kalorií. Ten sám o sobě není problém. Ale pokud přijmete velký počet kalorií ze sacharidů, tuků i proteinů (např. řízek s bramborovou kaší), dostanete do sebe velké množství kalorií, způsobíte si výkyv inzulínu a nedostanete do sebe téměř žádné vitamíny nebo minerály.

Samozřejmě neříkám, že si nemůžete dát řízek s kaší. Ale o tom níže.

K čemu to vede?

K čemu vede strava bohatá na sacharidy, proteiny i tuky? To vede k tomu, že máte pořád hlad nebo chutě. Tedy, zdá se to jako hlad nebo chutě. Co je to ve skutečnosti? Ve skutečnosti je to zoufalé volání vašeho těla po vitamínech a minerálech. Takže váš plazí mozek vás dotáhne k ledničce nebo skříňce se sladkostmi nebo slanostmi. Donutí vás sníst vše v dosahu. A donutí vás sníst to rychle. Proč? Protože hledá sodík, hořčík, zinek, draslík, selen, železo a podobně. A potřebuje je rychle, protože jsou kritické pro správné fungování všech procesů v těle.

Co s tím?

Zapomeňte na matematiku. Je to krásná věda. Ale naše tělo operuje na mnohem složitější úrovni. Není to o tom, kolik kalorií má daný typ makro živin. Je to o tom, začít naslouchat svému tělu. V populaci je asi 70% lidí, kteří prosperují na keto – převaha zdravých tuků ve stravě. Jste to vy? Asi 10% lidí má specifické požadavky. Cca 20% lidí prosperuje na vysoko sacharidové dietě. Jaký typ jste vy? Pokud si to chcete ujasnit, podívejte se na program Welcome Nutrition.
https://welcomefitness.cz/produkt/welcome-nutrition/

Jednoduchou úvahou dojdeme k tomu, že nejpravděpodobněji patříte do skupiny, kdy je pro vás nejprospěšnější zařadit do stravy co nejvíce zdravých tuků a vyřadit co nejvíce sacharidů. A to zejména pokud chcete zhubnout.

Keto prakticky

Takže jak na to? Vyřadíte nebo snížíte pečivo, chleba, rýži, brambory, vše, co obsahuje obilniny, a zařadíte zdravé tuky. Salát vykoupete v olivovém oleji, do kávy si dáte kokosový olej, zařadíte lososa, makrelu, sardinky a tučné sýry (pokud jste fanoušek mléčných výrobků https://welcomefitness.cz/mlecne-vyrobky-a-hubnuti/). Pokud jíte maso, vyberete si tučnější varianty. Dále jíte spoustu ořechů, semínek a avokáda.

Váš nový život

Díky tukům se stabilizuje funkce hormonů, odpadne hlad, odpadnou chutě a prodlouží se doba mezi jídly. To umožňuje produkci růstového hormonu, který pozitivně ovlivňuje hubnutí. Dále to stabilizuje inzulín, což je prevencí cukrovky. Potlačuje to chutě na prázdné kalorie a umožňuje pálení tělesného tuku.

Jak je to s řízkem?

Chcete si dát řízek? Já bych to zvážila. Ale rozhodně nedoporučuji striktně se omezovat s tím, že se vám bude zdát o řízku. Pokud si ho chcete dát, dejte si ho. Předtím, zároveň nebo potom si dejte porci (hrníček) listové zeleniny s olivovým nebo kokosovým olejem.

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: