Hubnutí bříška a náš cirkadiánní rytmus

Hubnutí bříška – věčné téma. Ploché břicho je synonymem štíhlosti a krásy a pro mnohé z nás nedosažitelným ideálem. Proč toužíme po pekáči buchet a proč je tak těžké toho dosáhnout? A jak na to? Dnes se podíváme na souvislost mezi obvodem pasu a tím, kdy jíte.

Hubnutí břicha řešíme v rámci hubnutí nejčastěji. Správné držení těla a ploché bříško jsou jedny z nejčastějších znaků, se kterými si spojujeme zdraví, krásu a vitalitu. Ale hubnutí jednotlivých částí těla je ošemetné https://welcomefitness.cz/hubnuti-bricha-velka-tlusta-lez/. Pojďme se podívat na zásadní aspekty, které ovlivňují právě štíhlost našeho bříška.

Kdy jíte?

Ač se to nezdá, vliv na břišní tuk má také to, kdy jíte. Organismy na celé planetě (až na výjimky) reagují na světlo, to znamená na cyklus východu a západu slunce. Lidé mají tento cirkadiánní rytmus v DNA zakořeněn velmi hluboce. Až na poslední vývojovou etapu, kdy je nám k dispozici elektrické osvětlení, jsme předtím celou tu dobu vývoje lidstva řídili naše aktivity denním světlem. S tmou jsme naopak uléhali k odpočinku. Toto si v sobě neseme a nezáleží na tom, zda se považujete za skřivana nebo sovu. Umělé světlo provází lidstvo jen chvilku a tudíž jsme neměli tolik času se na něj adaptovat.

Ráno po probuzení máme přirozeně nejvíce energie a naše hormonální aktivita a další procesy, jako trávení, fungují nejrychleji dopoledne https://welcomefitness.cz/hubnuti-bricha-den-na-taliri/. Neznamená to, že musíte snídat. Jak víte, přerušované půsty jsou skvělý nástroj a pro většinu lidí jejich implementace znamená vynechat snídani https://welcomefitness.cz/prerusovane-pusty-kompletni-pruvodce-kompletni-pruvodce/. Co je však z pohledu denního rytmu mnohem důležitější, je vyplavování hormonu melatoninu. Tento hormon je klíčový v regulaci spánku. Melatonin je uvolňován do systému asi tři až čtyři hodiny před usnutím, zkrátka před soumrakem. Melatonin signalizuje slinivce, aby přestala vyplavovat inzulín. Také další hormony související s trávením se utlumují.

Tento proces může být sice narušen, například modrým světlem, ale tím se hormonální rovnováha dále zhoršuje. Obecně platí, že pokud jíme 3 až 4 hodiny předtím než jdeme spát, existuje velké riziko, že glukóza z přijatých kalorií není zpracována do buněk (není aktivní inzulín), ale zůstává v systému. A také krevní cukr zůstává zvýšený. A tato energie se následně téměř všechna uloží. A hádejte kam! Ano! Na bříško.

Pořádek v bříšku

Tady se uplatňuje univerzální princip naší reality. To, co je navenek, zrcadlí to, co je uvnitř. Jestliže máme potíže s trávením – nadýmání, zácpu, průjem, křeče, slabou funkci jater, nedostatečné množství kyseliny chlorovodíkové… pak ani využití energie z potravy není ideální a všechny tyto problémy se pak zrcadlí v nadměrném ukládání tělesného tuku https://welcomefitness.cz/odbourani-leku-proti-paleni-zahy-moje-dosavadni-cesta/.

Co s tím? Zaměřte se na příčinu problémů. Zjistěte, co by vám mohlo pomoci. Správné doplňky stravy, fermentované potraviny https://welcomefitness.cz/vy-jeste-nejite-fermentovane-potraviny-kazdy-den-a-proc-je-ode-dneska-budete-milovat/ či péče o štítnou žlázu mohou být kroky správným směrem.

Samozřejmostí je nezpomalovat svůj metabolismus drastickým snižováním kalorií či jinak brzdit přirozené očistné procesy našeho těla. Dostatek zdravých tuků a bílkovin z lehce stravitelných zdrojů jsou také nezbytnými podmínkami zdravého metabolismu. Dostatek vitamínů a minerálů asi nemusím zmiňovat https://welcomefitness.cz/ruska-ruleta-s-vitaminy-a-mineraly/.

A kde máte tělesný tuk sklon ukládat vy? Jste spíše typ jablko nebo hruška? A jaké kroky podnikáte, abyste byli spokojeni s obvodem pasu?

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: