Hubnutí břicha – velká tlustá lež?

Je hubnutí břicha velká tlustá lež? Když se podíváte na český youtube, dozvíte se, že pro zhubnutí břicha je nutné dělat kardio. Tedy spalovat kalorie. Případně upravit stravu. Logika za touto myšlenkou říká, že vytvořením kalorického deficitu hubneme. A tudíž hubneme i bříško. Hubnout konkrétně tuk v břišní oblasti prý nelze. Donedávna jsem s tímto názorem souhlasila. Bez ohledu na to, zda chcete zhubnout v oblasti bříška nebo v jiných partiích, ohledně kardia jsem se vyjádřila zde https://welcomefitness.cz/prestante-delat-kardio-zvlast-pokud-mate-malo-casu/. A přestože je kardio skvělá věc, pokud vás baví, a přestože vám pomůže zhubnout, podívejme se, zda to není úplně jinak.

Redukce určitých míst

Posilováním bříška opravdu nelze eliminovat břišní tuk. Cviky na břicho by primárně měly sloužit ke zpevnění středu těla.

V češtině to zní tak krkolomně, ale „spot reduction“ neboli redukce konkrétního místa znamená, že obvykle chceme zhubnout břicho, stehna, boky nebo zadeček. Začnete jíst zdravě, cvičit… pijete hodně vody… A co se nestane. Hubnete v obličeji, ale bříško zůstává. K vzteku? Tak pojďme se podívat, jak to je.

Nelze hubnout konkrétní část těla

Roky nám fitness průmysl tvrdil, že nelze hubnout konkrétní část těla. Taky jsem si to myslela. Tělo funguje jako celek, že? Přece nedává smysl, abych začala jíst víc zeleniny a zdravých tuků a zhubla na bříšku, ale ne na prsou. Teď vám rozeberu, jak je to ve skutečnosti podle nejnovějších poznatků a ukážu vám, že vlastně máme naději, jak hubnout primárně… dosaďte si danou část těla, kterou chcete zhubnout nejvíce.

Ještě než se dostaneme k vědeckým poznatkům ohledně hubnutí: pokud je bříško vaše téma, tak se ujistěte, že chcete hubnout tělesný tuk a váš problém není vlastně nadýmání.

Věda a hubnutí břicha!

Určité studie naznačují, že pokud cvičíte, hubnete tělesný tuk rovnoměrně, ale oblasti těla, které jsou aktivní, spalují tuku více! Souvisí to se zvýšenou krevní cirkulací https://welcomefitness.cz/hodte-se-do-klidu-nebo-aspon-do-ledove-vody-studene-sprchy-hubnuti/, která probíhá ve svalech, které zrovna zapojujeme.

Další studie ukazují, že jablečný ocet https://welcomefitness.cz/pet-fitness-vychytavek-ktere-se-vam-budou-libit/ v kombinaci s aktivitou určitého genu transformuje podkožní tuk na mezi orgánový neboli viscerální tuk. Tento tuk může být samozřejmě za určitých okolností nebezpečný. Ale jablečný ocet aktivuje protein, který zvyšuje termogenezi. V kombinaci s tímto viscerálním tukem a navíc, pokud sportujte nalačno (což zmiňuji v článku výše), se zvyšuje teplota ve svalech, které pracují. Takže, pokud cvičíte břicho s pomocí všech výše uvedených okolností, teplota se zvyšuje právě v břišních svalech.

DIM

DIM je zkratka pro látku, která se nachází v košťálové zelenině, jako zelí, kapusta, kadeřávek, brokolice nebo květák. Tato látka nám umožňuje nakládat s hormonem estrogenem. Nadbytečný estrogen váže vodu. Zejména v oblasti břicha. Většina zpracovaných potravin obsahuje sóju, která váže estrogen. A tudíž vodu.

HIIT

Vysoko frekvenční trénink považuji v současnosti za nejefektivnější formu pohybu. Některé studie naznačují, že takovýto pohyb horní části těla nutí srdce k vyšší aktivitě, než když se věnujeme pohybu nižší části těla. Takže spíše než dřepy, zkuste přítahy.

Hubnutí břicha a lymfa a ovoce

Tuk je transportován také lymfou! Takže při jakémkoli cvičení, kdy se protahujete a děláte funkční trénink, se hýbe lymfa a tudíž i tuk.

Pokud jíme velké množství ovoce, přijímáme velké množství fruktózy. Fruktóza je zpracována v játrech. Játra štěpí fruktózu nejsnadněji ze všech cukrů. A játra jsou blízkou oblasti bříška. Takže nadbytečné kalorie z fruktózy jsou nejsnadněji ukládány v oblasti břicha.

Skutečné tajemství

Zopakujme si, že máme tuk kolem tělesných orgánů, který je chrání. Při jeho nadbytku se zvyšuje riziko onemocnění spojených s chronickým zánětem a se zvyšujícím se věkem. Ale tento tuk se nachází u orgánů, které mají vysoký nárok na energetický provoz. Proto je pro organismus tento tuk významnou zásobárnou energie.

Stejně tak tuk uložený mezi svalovými vlákny je snadné zpracovat na energii, když to tělo potřebuje. Stačí pohyb a organismus si vezme tuk, který je svalům nejblíže.

A už se blížíme ke jádru pudla. To, co vypadá jako pneumatika je obvykle podkožní tuk. A ten je spalován až na posledním místě. Situace se dále komplikuje, jelikož tyto tukové buňky mají dva druhy receptorů. Receptory Alfa a Beta. Beta receptory snadno uvolňují mastné kyseliny do krevního oběhu, aby ve spolupráci s dalšími hormony mohly být použity jako energie například při cvičení. Alfa receptory jsou mnohem tvrdohlavější. A jsme u toho! V oblasti obličeje, rukou a prsou míváme mnohem více beta receptorů. Naopak kolem bříška, boků a stehen se nachází mnohem více alfa receptorů.

Pokud tedy máte dojem, že nejprve hubnete líčka, nemusíte si to jen namlouvat.

Řešení?

Kromě výše uvedeného vysoko frekvenčního cvičení se zaměřením na horní části těla a břišní svaly a to nejlépe na lačno v kombinaci s jablečným octem můžeme udělat další kroky. Celkovým zlepšením krevního oběhu usnadníme transport mastných kyselin do svalů. Přestože Alfa receptory velmi nerady uvolňují tělesný tuk, pokud zhubneme v oblasti obličeje, krku, prsou a rukou, nakonec jim nic jiného nezbude. Takže to nevzdávejte a

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: