Hubnete jenom vodu?

Často slýcháme, že na začátku člověk hubne jenom vodu? Je to ale skutečně tak? Faktem je, že ze začátku hubneme rychleji. Zvláště na nízkosacharidové dietě se organismus zbavuje poměrně velkého množství zadržované vody, která je vázána na sacharidy uložené v našem těle. Jak to tedy s tou vodou je? A zhubneme rychleji, když budeme pít více vody?

Pokud začínáme hubnout a uděláme nějaká opatření, tělo si začne energii vyrábět z rezervních zásob. Nejprve začne štěpit uložený glykogen. Glykogen, pro jednoduchost, je látka, kterou si naše tělo drží například ve svalech a játrech a slouží jako pohotovostní rezerva při nedostatku kalorií. Glykogen na sebe váže právě vodu a při jeho štěpení se tato voda začne uvolňovat. To je efekt, který vidíme, pokud přejdete na nízkosacharidovou dietu.

Jak další jsou na řadě svaly. Tělo umí taky štěpit na energii bílkoviny ze svalů. To ale nechceme. Naopak, co největší objem svalového hmoty zajistí, že mitochodie ve svalech budou fungovat jako malé elektrárničky a budou spalovat energii i při sezení na gauči nebo ve spánku.

Jako poslední si organismus nechává tělesný tuk. Ten je nejsložitější rozložit a proto přichází na řadu až jako poslední. Doporučuji vyzkoušet metody, jak ochránit svalovou hmotu a naopak přimět tělo pálit tělesný tuk. Jedním z takových postupů mohou být například přerušované půsty.

Co ovlivňuje množství vody v organismu?

Pokud začnete přijímat mnoho sacharidů, tělo začne opět vodu ukládat. Někdy se zadržování vody přičítá nadměrné konzumaci sodíku. Takto jednoduché to však není https://welcomefitness.cz/sul-proc-nam-lhali/. Jde nejen o množství sodíku, ale jeho rovnováhu s dalšími prvky jako například draslík.

U žen má na zadržování vody vliv menstruační cyklus. Vodu tělo zadržuje i po cvičení, jelikož ji potřebuje k regeneračním procesům. A pak existují další individuální vlivy, které mohou mít vliv na to, kolik vody v organismu je. Promítnout se tu může stres, antikoncepce, určité léky a podobně. Číslo na váze tedy nemusí reflektovat to, zda hubnete nebo kolik vody zadržujete.

Jak na zdravou rovnováhu?

Co lze tedy udělat pro udržení zdravé rovnováhy v organismu? Určitě pijte dostatečně. To je základ a většina lidí stále pije méně, než jejich tělo vyžaduje. Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem vody jako například salátová okurka, řapíkatý celer nebo meloun. Některé potraviny umí zlepšovat hydrataci, například chia semínka https://welcomefitness.cz/chia-puding/. Jak už jsem zmínila, pohlídejte si dostatečnou konzumaci draslíku, například ze zeleniny jako je kadeřávek, špenát nebo květák. Pokud používáte klasickou bílou sůl, vyměňte ji na vhodnější druh.

Vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: