Hoďte se do klidu! Nebo aspoň do ledové vody

Proč se hodit do ledové vody? Proč v době dnešního komfortu otočit kolečkem na baterii na opačnou stranu? Evoluce! Ano, už tušíte moje oblíbené téma. Proč jsou studené sprchy úžasné? Podívejme se na to podrobně. Zvlášť na studené sprchy a hubnutí.

Evoluce!

Naši předkové velmi dlouhou dobu neměli luxus teplé vody. Oblečení nebylo zdaleka tak „funkční“ jako dnes, a to včetně bot. Jediným topením byl oheň a izolace obydlí nebyla z polystyrenu. Zkrátka náš organismus je přizpůsoben na to čelit zimě. Má na takovou situaci mnoho adaptačních mechanismů a využívá je ve svůj prospěch. Koneckonců nikdo asi nepopře výhody moderního otužování.

O tom, jak a proč jsem začala se studenými sprchami píšu jinde . Tady najdete, nejlepší návody, jak na to.

Studené sprchy a hubnutí

Studené sprchy mají mnoho pozitivních účinků. Některé se do tohoto blogu ani nevešly. Ale všechny jsou potvrzeny vědeckými výzkumy a mají robustní argumentační základ. Tak se podívejme, co dovedou:

 1. Zlepšují krevní oběh: lepší krevní oběh je zajištěný pohybem krve k orgánům díky snaze zůstat v teple. Kromě toho jsou masírovány žíly a tepny a do pohybu se dává také lymfatický systém. Dochází ke zvýšení tepové frekvence v reakci na stresovou situaci. Jen tady se jedná o pozitivní stres, takzvaný eustres.
 2. Startují pálení tělesného tuku a tím přispívají k hubnutí: Studené sprchy a hubnutí jdou krásně dohromady. Tělo začne aktivovat hnědý tělesný tuk v odpovědi na studenou vodu. Snaží se tak vyrobit teplo tím, že začne spalovat kalorie rychlým tempem. Opravdu rychlým.
 3. Vyplavují toxiny z těla: A to tím, že se zrychluje metabolismus a vyplavování odpadních látek z buněk.
 4. Kůže je pak hladší a vypjatá a také vlasy vypadají lépe. Dochází k obnově přirozené hydratace.
 5. Zlepšují imunitu: Kromě už zmíněného zrychleného metabolismu a lepšímu vstřebávání toxinů se navyšuje počet bílých krvinek.
 6. Zlepšují odolnost proti stresu: Uměle si přivodíme stresovou situaci. Tím pádem můžeme pozorovat svou reakci. Kromě sebepoznání, což je obrovský dar, můžeme posilovat svoji reakci na ostatní stresové situace tím, že jsme si vědomi, co se děje a můžeme cíleně pracovat s tím, jak se s ledovou vodou popereme. A jakou historku si v hlavě budeme budovat. Cítíte ten rozdíl mezi „Áááááá, to je hrozné! Kdy už to skončí?!“ a mezi „Je to intenzivní, já to miluju, dělám to pro sebe, studená sprcha má tolik výhod!“
 7. Navyšují energii a stimulováním noradrenalinu fungují jako prevence deprese: Vyzkoušejte sami ten pocitový rozdíl „předtím a potom“
 8. Efektivnější svalová regenerace https://welcomefitness.cz/proc-je-cviceni-ta-nejlepsi-vec-na-svete-nejen-na-hubnuti/
 9. Snížení chronické zánětlivosti: Toto téma otevírám velmi často. Chronická zánětlivost je původcem mnoha, zejména autoimunitních chorob. Ledové sprchy jsou přirozeně protizánětlivé. Také snižují hladinu kortizolu, což jednak snižuje chronický stres a jednak přispívá ke snížení chronického zánětu.
 10. Zvyšují hladinu testosteronu: Teplo zkrátka procesům, které generují testosteron a udržují jeho vysokou hladinu, nedělá dobře. S tím souvisí i výzkumy ukazující zlepšení plodnosti po kryoterapii.
 11. Zlepšují kvalitu spánku: Ledová sprcha před spaním vás paradoxně nenabije energií, ale uklidní.

Co se Co se týče doby, naším cílem bude něco kolem dvou minut. Pokud vám to zní jako moc nebo teprve začínáte, budete cílit na třicet vteřin nebo i deset a případně navyšovat. Důležité je se nevzdávat a postupně cestou nejmenšího odporu něžně kráčet vpřed.

Tak vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: