Hluboko skryté důvody proč nehubnete

Jaké jsou hluboko skryté důvody proč nehubnete? Někdy může být těžké je odhalit. Skrývají se v hluboké minulosti, v nevědomých částech psychiky, ve zdánlivě nevinně vypadajících věcech. Pojďme je odkrýt.

Nelze popřít, že velká část populace patří do kategorie nadváhy nebo dokonce obezity. A mnoho lidí, zejména žen, které se snaží s nadbytečnými kily něco udělat, není úspěšných. Jojo efekt a věčné diety jsou na denním pořádku. Samozřejmě existují známé příčiny a možná řešení. Ale o tom dnes mluvit nebudeme. Podíváme se pod povrch. Co tedy může být u základů toho, proč bojujeme s kily navíc?

1. Narození v klasickém/socialistickém zdravotnickém systému

Populární porodní metoda v minulosti byla poloha na zádech. Ta je z fyziologického hlediska nevhodná a porod prodlužuje a komplikuje. Toto a další zásahy mohou ovlivnit nejen stav matky, ale i miminka. Série zásahů může vyústit až v císařský řez. Základ naší imunity se tvoří už v děloze. Dalším významným krokem je průchod miminka porodními cestami. Tam dítě nasbírá další významný koktejl bakterií, který ovlivní jeho cestu životem. Nejen co se týče imunity, ale i souboru dalších procesů. Všechny jsou důležité, ale pro naše téma je jedním z nejzásadnějších trávení. Císařský řez toto všechno vymazává. Pokud jste se tedy narodili císařským řezem, je možné, že vaše střevní mikroflóra potřebuje extra podporu navíc. Dnes už víme, že funkční trávící systém a zdravý střevní mikrobiom ovlivňují zásadním způsobem mnoho procesů v organismu a mohou mimo jiné způsobit nástup nadváhy nebo naopak brzdit hubnutí.

2. Umělá výživa a kojení

Opět socialismu poplatný stav – naše matky byly informovány, že kojení není pro dítě nejvhodnější. Naopak se doporučoval sunar. Pod vlivem těchto informací ženy děti předčasně odstavovaly a převáděly je na umělou výživu domnívajíc se, že pro ně dělají to nejlepší. Výsledkem mohou být opět poruchy imunity, potíže s trávením a hormonální nerovnováha.

3. Způsob stravování v dětství

Pokud jste jako já vyrůstali v osmdesátých letech a možná i dříve či později, stravovali jste se jako dítě specifickým způsobem. Uvedu vám příklad řetězce okolností, které mohou také vyústit v problematický stav v dospělosti. Často jsme dostávali k snídani granko. Tato vysoce průmyslově zpracovaná potravina plná cukru může mít na starosti chronickou inzulínovou rezistenci v dětství či jinou potíž se stabilitou krevního cukru. Ke granku jsme často zakusovali pečivo z bílé mouky s máslem a marmeládou, paštikou nebo taveným sýrem. Opět nálož nevhodných sacharidů a tuků vyvolávající poměrně silnou inzulínovou odezvu.

Co se týče pitného režimu, pití čisté vody se nějak nenosilo. Doma voda se šťávou, ve školce slazený čaj a slazené limonády za odměnu. Opět ne úplně ideální stav.

4. Kulturní vlivy

Vlivu kultury, médií a skupin, kterými jsme členy, se prakticky nelze vyhnout. Je to pochopitelné. Vychází to z evolučního mechanismu, který nás učí, že je potřeba splynout se skupinou, nevyčnívat a být přínosem pro ostatní. Takže informacím od autorit máme tendenci důvěřovat. K tomu si přidejte všudypřítomný marketing, lobby potravinářských firem a také vliv rodiny, přátel a širších skupin. S tím souvisí další věc. Máme tendenci důvěřovat lékařům. Bilý plášť je synonymem autority a důvěryhodného zdroje informací. To zcela ignoruje skutečnost, že medici se výživě věnují minimálně. Často se v praxi dále nevzdělávají, pokud jejich specializace s výživou přímo nesouvisí. Může se tak stávat, že informace od lékaře jsou zastaralé a nezohledňují individuální stav pacienta.

5. Porce v restauracích

Lítý konkurenční boj o zákazníka vede k tomu, že restaurace se předhání ve snaze potěšit strávníky. Jedna z cest je nabídnout velké porce. To je jistě příjemné, ale jako trend to vede k dalšímu nechtěnému nárůstu váhy. Mnozí sice budou jíst do polo syta, ale velká skupina lidí dojí, co mají na talíři. Nehledě na to, že ženy mají obecně také v restauraci tendenci dojíst svou porci. Která je ale stejná jako ta, pro jejich pánský doprovod a pro ženy tedy automaticky příliš velká.

6. Nedostatek soli

Nedostatek soli, respektive nerovnováha elektrolytů, například sodíku a draslíku může často sabotovat proces hubnutí. Sodík se podílí na množství procesů v organismu a jeho nízká hladina může mít negativní vliv. https://welcomefitness.cz/sul-proc-nam-lhali/. A to zejména při přechodu na nízkosacharidovou dietu. Jelikož při hubnutí také hodně pijeme, může dojít k ředění hladiny důležitých prvků v organismu. Proto je dobré pohlídat si dostatek soli a zejména její kvalitní zdroj.

7. Umělá výživa

Umělá výživa pro kojence může být jeden ze skrytých důvodů proč nehubnete. Proč? Jak už bylo zmíněno, tato substance se zdaleka nerovná mateřskému mléku. Může být užitečná jen v případě, že zkrátka není možné kojit. Pokud už ale dítě jí standardní stravu, je na zvážení, zda jej ještě dokrmovat umělým mlékem. Podle všech studií děti na umělé kojenecké výživě skutečně rychleji přibírají na váze. Ovšem, otázkou je, chceme to takto? Umělá výživa je skutečně výživnější než mateřské mléko. Děti tak přibírají na váze rychleji. Toto se ale přenáší do dospělosti. Navíc to vychází ze zastaralého vzorce myšlení, kdy vyšší váha znamenala lepší růst a tudíž vyšší pravděpodobnost přežití. Dnes je ale situace jiná. Nemáme problém s nestatkem potravy a hladem ale s obezitou.

Pokud už jste v situaci, kdy musíte dokrmovat umělou výživou, zkontrolujte složení. Často tyto výrobky obsahují desítky ingrediencí, z čehož jsou mnohé alergeny. Laktóza, sója, maltodextrin, hydrogenované oleje včetně palmového a další. Zkrátka opak toho, co razíme dnes – skutečné čerstvé lokální potraviny.

8. Některá léčiva a umělá sladidla

Léky jako hormonální antikoncepce, léky na migrénu, steroidy, antidepresiva a další mohou negativně ovlivňovat vaši snahu zhubnout. Umělá sladidla pak navozují sladkou chuť a mozek tudíž v očekávání cukru nebo sacharidů spouští vylučování inzulínu slinivkou. A to jak víme není obvykle žádoucí. Mimoto, organismus čeká něco sladkého, místo toho dostane náhražku. Tento neuspokojený reflex podle mnohých výzkumů může vést k chutím, bažení a záchvatovitému přejídání. Navíc se jedná o chemické sloučeniny, které mohou způsobovat další problémy a nejsou tělu vlastní.

9. Další faktory

Problémy se štítnou žlázou, potíže trávit lepek nebo laktózu, glutamát mohou také hrát svoji roli. Existuje teorie, která je zatím v plenkách, tvrdící, že nadváhu může ovlivnit specifický virus. Autoimunitní choroby, hormonální nerovnováha….. Je toho hodně a téma je pestré jako život sám. Týká se něco z toho i vás?

Vítejte na cestě!

Categories: