Celerový džus – zázračný detox?

Již nějakou dobu vidíme trend pití syrového čistého džusu z řapíkatého celeru. Mnoho lidí celerový džus vyzkoušelo a internet je plný pozitivních zkušeností a zázračných výsledků. Je zázračný? A máte ho zkusit?

Moje cesta k celeru

Kdo mě sledujete už delší dobu, víte, že moje trávení je pro mě výzva. Nejprve jsem změnila stravu, abych se zbavila přebytečných kil a po třech porodech se dostala do kondice. Poté jsem vysadila léky na pálení žáhy na předpis, které jsem brala více než osmnáct let. Byl to delší proces, ale stále není u konce. Nadýmání, zácpa, občasné pálení žáhy a další

mě přivedly k tomu, že jsem na cestě (jaké překvapení, že?) a zdaleka ne v cíli. Pálení žáhy v kombinaci s tolika léty braní léků oslabilo kyselinu chlorovodíkovou v mém žaludku. To v kombinaci s dalšími vlivy (nedostatečná produkce žluči a ne úplně ideální funkce jater) zřejmě vedlo ke kondici zvané S.I.B.O., což je ve zkratce přemnožení bakterií, které mají být v tlustém střevě, ve střevě tenkém.

Jak to strávit?

Pomíjím tady psychologické faktory problémů s trávením, které jsou ale stejně důležité. Nicméně toto přemnožení bakterií, které se přestěhovaly někam, kde nemají co dělat, vyústilo ve zmiňované nadýmání, zácpu, potíže s absorpcí vitamínů a minerálů a dalším. Kromě toho při nadýmání vzniká nebezpečná prostupnost ammonia, které je toxické pro náš organismus a způsobuje další komplikace. Jádrem problému jsou zřejmě oslabená játra a nedostatečná produkce žluči a zmiňovaná slabá kyselina v žaludku. Tato kombinace způsobuje nejen nedostatečnou desinfekci potravy a tudíž možný přechod patogenů do organismu. Ale i neschopnost trávit komplexní sacharidy, proteiny a tuky. A protože bakterie (ty špatné i ty dobré na špatném místě) ve střevě se krmí vlákninou a cukrem, znamená to stop všem sacharidům. Což si v situaci, kdy se stravuji jako pescetariánka (varianta vegetariánství s konzumací ryb) prostě nedovedu představit. Život bez zeleniny a ovoce? https://welcomefitness.cz/jite-dost-zeleniny/

Protokol léčby S.I.B.O. je velmi komplikovaný, rozfázovaný do několika měsíců a zahrnuje přísnou dietu a cyklování různých preparátů. Navíc se názory na léčbu liší a její úspěšnost se různí. Takže platí to, co vždy: nejlepší je najít svou vlastní cestu.

Takže při hledání cesty nejmenšího odporu jsem narazila na informaci o poměrně jednoduchém postupu – celerový džus (práce dr. Anthonyho Williamse https://www.medicalmedium.com/medical-medium-celery-juice-movement.htm). Ten tvrdí, že kromě bezpočetných jiných pozitivních účinků umí celerový džus posílit játra, podpořit tvorbu žluči a vypláchnout nežádoucí bakterie ze systému.

Co dokáže celerový džus

Kromě již zmíněných účinků ohledně podpory kyseliny chlorovodíkové stabilizuje celerová šťáva krevní cukr, snižuje krevní tlak, má protizánětlivé účinky a působí proti infekčně. Také je alkalizující a obsahuje folát, draslík, vitamín B6, vitamín K a Cé. Obsahuje liteolin prospěšný pro kůži.

Mnoho lidí uvádí právě vyčištění a rozjasnění pleti, dále zlepšení trávení a pocit plochého břicha, více energie při denních aktivitách ale zejména při cvičení. Při odšťavňovaní sice přicházíme o vlákninu, což konkrétně u celeru není problém, protože má nízký glykemický index.

Jak na celerový džus?

Pijeme 0,4 litru ráno na prázdný žaludek, dokonce předtím než si dáte vodu. Doporučuje se začít s menším množstvím a postupně navyšovat. Poté nějakou dobu počkejte (30 až 45 minut) než si dáte obvyklou snídani. Minimální protokol doporučuje 7 dní, pokračovat můžete až 30. Přestože někteří lidé pijí tento džus každý den, dlouhodobé užívání zvažte. Pokud nemáte odšťavňovač, použijte výkonný mixér a filtrujte přes plátýnko.

Tak vítejte na detoxikační cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: