Byl jednou jeden hormon aneb pohádka o hubnutí se šťastným koncem

Taky milujete pohádky? I když už jste velcí? Dnes pro vás jednu mám.

Byl jednou jeden hodný hormon

… a ten se jmenoval inzulín. Inzulín měl maminku slinivku, která mu vysvětlovala, že až bude velký, tak půjde na zkušenou do světa. Jeho světem bude krevní řečiště. Za humny se naučí spoustu věcí. Bude pomáhat všem buňkám a vrátí se domů moudřejší. Možná si najde nevěstu a dostane půl království k tomu. Inzulín maminku pozorně poslouchal. Už se těšil až vyroste a bude se moci vypravit do světa.

Jednoho dne někdo v království snědl jídlo bohaté na sacharidy, možná dokonce nějakou sladkost. Maminka řekla inzulínu: „Přišel tvůj čas. Vydej se do světa a naplň svůj osud.“ Inzulín si vzal uzlíček (nebyly v něm buchty), rozloučil se s maminkou slinivkou a vyrazil.

Cestou zdolával různé překážky, plnil úkoly a čelil mnoha nebezpečím. A rychle se učil a zjistil, že nejraději pomáhá buňkám. Vždy, když některá neměla energii, rychle zjistil, zda na cestě nečíhají kalorie. Pokud to byly kalorie ze sacharidů, musel jednat opravdu rychle. Pokud to bylo jídlo bohaté na proteiny, jeho reakce byla přiměřená. Pokud v jídle bylo hodně vlákniny a převaha tuků, inzulín byl v klidu a s písničkou na rtech přidal ruku k dílu. https://welcomefitness.cz/hubnuti-tuky-sacharidy/

Přijaté kalorie z jídla se změnily na glukózu v krvi. Milý inzulín glukózu vzal, zaklepal na buňku a nabídl jí zásobu glukózy, aby se jí dobře dařilo. Buňky byly rády. Měly spoustu energie. Milému inzulínu poděkovaly a poslaly poštovního holuba slinivce, že inzulín naplňuje svůj osud. Maminka slinivka byla ráda a už žádný další inzulín do světa neposílala.

Přichází zápletka

Jenže pozor, inzulín byl ve své práci tak dobrý, že začal být pyšný. Nepoděkoval buňkám, že informují maminku. Tak buňky přestaly posílat poštovní holuby. Slinivka tak neměla zpětnou vazbu a když delší dobu nepřiletěl žádný poštovní holub, začala mít obavu a posílala do světa další a další inzulín. Čím víc bylo inzulínu, tím více bylo potřeba jíst kalorií, zejména těch, co se rychle mění na energii. Inzulínu totiž přibývalo, tím pádem bylo hodně glukózy. Když bylo v krvi hodně glukózy inzulín rychle vyskočil a pak zase rychle klesal. A tak se jedly koláče, sušenky, pečivo, sladké cereálie, palačinky, oplatky a podobně. Chuť na sladké byla v chaloupce záhy jako doma.

Inzulín nabízel buňkám víc a víc glukózy, ale ony už nemohly. Nakonec se rozhodly, že inzulínu prostě zavřou dveře. To inzulín rozčílilo a začal měnit nadbytečnou glukózu na tělesný tuk. Buňky byly zavřené a inzulín se nemohl dostat za dveře, aby předal glukózu. Slinivka posílala další a další inzulín, tím pádem inzulín vyskakoval a klesal velmi rychle. Když rychle klesl, všichni si mysleli, že je v království je hladomor jde o přežití. Chuť na sladké začala rychle hledat něco na zub. Tak to pokračovalo, až se objevila sedmihlavá saň. Ta se jmenovala rezistence na inzulín.

Sedmihlavá saň

Její první hlava způsobovala, že na království po jídle dolehla únava. Její druhá hlava způsobovala, že v království měli pořád na něco chuť. Zejména na sladkosti. Druhá hlava byla obzvláště silná a nešlo s ní bojovat. Její třetí hlava způsobila, že království ukládalo spoustu tuku kolem pasu a vnitřních orgánů. Hlava číslo čtyři byla zodpovědná za poruchy soustředění. Hlava číslo pět zvyšovala hladinu chronického zánětu v království. Šestá hlava bránila vstřebávání proteinů, které se poté měnily v další cukr. Ten, pokud nebyl zpracován buňkami, se opět ukládal jako tělesný tuk. Poslední hlava toho draka způsobovala mnohé další komplikace jako metabolický syndrom.

Rytíř Keto

Když už se zdálo, že není pomoci, do království přišel statečný rytíř keto. Keto zvýšil podíl zdravých tuků, snížil konzumaci sacharidů, zejména těch jednoduchých (cukrů), prodloužil pauzy mezi jídly, snížil počet jídel v daném dni a zajistil konzumaci všech nutných vitamínů a minerálů. Království se postupně vzpamatovalo a princ Keto za to získal princeznu Energii, která ráda cvičila. https://welcomefitness.cz/keto-pro-zacatecniky-jak-se-nezblaznit/

Buňky se usmířily s inzulínem a pokud nezemřely, tak žijí šťastně dodnes.

Tak vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: