Břicho jako balón a hubnutí

Začali jste hubnout a děláte všechno správně. Přesto, vypadá vaše břicho jako balón. Nadýmání – není to moc sexy téma. Taky to znáte? Probudíte se ráno a vaše bříško je krásně ploché. Zvlášť, když jste povečeřeli brzy a střídmě. Ale pak to nastane. Vypijete spoustu vody, protože víte, že dostatečná hydratace je klíčová pro hubnutí. Pak začnete jíst a s přibývajícím dnem přibývá i vyklenutí vaší břišní stěny směrem dopředu. Přestože jíte zdravě, cvičíte, pijete dost vody, pohled dolů vás vždycky naštve.

Jak se v tom vyznat

Proces trávení je super složité téma. Jedno je ale jisté. Většina příčin nadýmání brání efektivnímu trávení a tedy brání dosažení ideální váhy. Organismus se potýká se sekundárními problémy, zejména se stresem z nevhodného stravování, a není schopen efektivně vstřebávat vitamíny a minerály. To způsobuje další stres a hlavně hlad. Naše tělo totiž zoufale hledá chybějící vitamíny a minerály, a to rychle. Snaží se nás tedy přimět sníst něco, co rychle zpracuje, nejlépe jednoduché cukry, aby zjistilo, zda tam náhodou nejsou prvky, které potřebuje. Pokud sníme něco bez důležitých mikroprvků, situace se zakrátko opakuje.

Jaké jsou příčiny nadýmání u vás?

Je jich více a proto je klíčové, abychom znali své tělo a dokázali posoudit, co by se nás specificky mohlo týkat. Jako první viníci na seznamu budou lepek https://welcomefitness.cz/lepek-a-hubnuti/ a laktóza https://welcomefitness.cz/mlecne-vyrobky-a-hubnuti/ . U většiny lidí, zejména u lepku najdeme nějakou míru intolerance. Při konzumaci těchto potravin vzniká zánět, kterým se tělo brání. Pokud je zánětlivost chronická, tělo spotřebuje veškerou energii na nejdříve boj s touto zánětlivostí a poté na spuštění autoimunitní reakce, která se projeví různými autoimunitními onemocněními jako alergie, artróza, poruchy štítné žlázy, kožní problémy a další.

Dalším důvodem je nerovnováha střevních bakterií. Buď přemnožení těch špatných nebo nedostatek těch dobrých. Dalším důvodem je nesnášenlivost specifických potravin jako brokolice, kapusta nebo zelí v syrovém stavu. Dalším problémem může být nadměrný příjem vlákniny právě v kombinaci s poruchou střevní mikroflóry. Určité potraviny potřebují specifické zacházení. Například luštěniny je dobré předem dostatečně dlouho namočit, vařit v tlakovém hrnci a s bylinkami, které fungují jako prevence nadýmání.

Kombinace potravin může také hrát roli. Pokud například sníte protein ve formě masa a jako dezert si dáte ovoce, není to ideální situace. Ovoce je natráveno velmi rychle. Ale kvůli pomalejšímu proteinu se nemůže v trávícím traktu posunout dopředu a tudíž začne kvasit. Samotná rychlost trávení proteinů zejména u žen, může být problém.

Co ještě způsobuje nadýmání?

Povolená břišní stěna nebo diastáza, tedy rozestup svalů břišní stěny mohou být také na vině. Zvažte posilování bříška se zkušeným odborníkem a začněte od vnitřních a spodních břišních svalů.

Pohyb včetně chůze nebo jógy zaměřené na trávení také může pomoci.

Nadýmání a poruchy trávení jsou komplexní téma – takže ideální prostředek k tomu, naslouchat svému tělu a najít vlastní cestu!

Vítejte na Vaší cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: