5 typů hladu a jak s nimi naložit. Jaký hlad máte vy?

Tušíte, že existují různé typy hladu? Každý typ způsobuje něco jiného. A ke každému typu hladu je dobré přistupovat různě. Podívejme se, zda netišíte svůj hlad nesprávným způsobem a tudíž stále hladovíte!

1. Nutriční hlad

Většina populace je přejedená, ale podvyživená. Co to znamená? Nemáme nedostatek jídla. Naopak, jíme relativně často a velké porce. I při nadbytku jídla se může stát, že nedodáváme organismu veškeré minerály, vitamíny a stopové prvky, které potřebuje. Z evolučního hlediska je to novinka. Vývojově jsme nastaveni spíše na dlouhá období hladovění. Náš organismus je tedy nastaven na přežití a pokud se mu nedostává nějakých živin, může použít různé strategie, jak tyto prvky ze stravy získat. Mimo jiné nás nutí přejídat se v naději, že v dalším jídle narazí na nutrient, který mu chybí. Také když stojíte v noci před ledničkou a ani nevíte, jak jste se tam dostali, s největší pravděpodobností má vaše tělo něčeho nedostatek.

2. Žízeň

Pijete dost? Pokud ne, je možné, že vaše tělo bude hledat vodu vázanou v potravě. Opět jde o evoluční mechanismus. V minulých dobách někdy trvalo dlouho, než jsme narazili na zdroj vody. Takže náš organismus se naučil využívat vodu vázanou v zelenině a ovoci. Takže dnes, když nepřijímáte dost tekutin, tělo použije osvědčenou taktiku a donutí vás jíst za účelem získání vody.

Zkuste pít čistou vodu. Přestože jiné nápoje jako čaj mohou mít pozitivní přínosy, každý ochucený nápoj nese nějakou informaci. Naše tělo tuto informaci musí zpracovat, což pro něj může znamenat zátěž. Voda je pro nás nejpřirozenější a nejméně zatěžující pro trávící systém.

3. Touha po pestrosti

Znáte to, i vaše oblíbené jídlo se přejí. Zkrátka všichni lidé máme nějakou potřebu pestrosti ve stravě. Opět jde o proces, který zaručuje, že zkonzumujeme všechny potřebné vitamíny a minerály.

4. Hlad způsobený nízkou hladinou cukru v krvi

Tento je trochu zákeřný. Trpí tím zejména lidé, jejichž tělo používá jako primární zdroj energie glukózu. Pokud se stravujete keto nebo low carb, pravděpodobně se vás toto netýká. Pokud ale převažují ve vaší stravě sacharidy, můžete spadnout do inzulínové pasti. Například po sladkém jídle prudce vyskočí hormon inzulín. Pomocí přirozených procesů v těle se jeho hladina stabilizuje. Ovšem ne postupně, což je žádoucí, ale dojde následně zase k rychlému propadu. To je ten stav, který mnoho lidí zná kolem třetí nebo čtvrté hodiny odpolední. Zkrátka nízká hladina energie, letargie, chuť na něco, ospalost…. A pak už je jen krůček k nějaké sladkosti, která nás zase nabije. Ovšem cyklus se tak opakuje.

Řešení? Zakomponujte do stravy dostatek zdravých tuků. Vyhněte se cukru https://welcomefitness.cz/cukr-jsme-zavisli/a jednoduchým sacharidům obecně. Pěstujte si citlivost na inzulínhttps://welcomefitness.cz/byl-jednou-jeden-hormon-aneb-pohadka-o-hubnuti-se-stastnym-koncem/ pomocí přerušovaných půstů.

5. Emoční hlad

Tento typ hladu je největší výzvou. Jídlo je zkrátka potěšení. Máme ho spojeno s časem s rodinou, s přáteli, s oslavami. Je to příležitost zajít si do restaurace… Pokud nemáme dostatek pozitivních impulzů odjinud, je snadné sáhnout po jídle, abychom se cítili líp. Jezte vědomě. Udělejte si s jídla potěšení, ale vždy promyslete, zda máte skutečně hlad. Od myšlenek na jídlo vás osvobodí přerušované půsty. Taky optimálně fungující metabolismus a pohyb přispívá k rovnováze mysli.

Řešení?

Jóga je zázračná – naučí nás vnímat lépe své tělo, přispívá k lepšímu trávení a vyrovnávání se se stresem. Jóga je tisíci lety prověřená praxe, kterou si zamilujete. Najdete tak zcela nový vztah k sobě i svému tělu. Existuje mnoho variant, vybere si každý. Můžete zajet do jógového centra, nebo cvičit doma. Přerušované půsty už jsem zmiňovala. Také keto styl stravování s vysokým obsahem zdravých tuků vám zajistí, že nebudete mít mezi jídly hlad a budete se cítit sytí https://welcomefitness.cz/keto-pro-zacatecniky-jak-se-nezblaznit/.

Tak vítejte na cestě!

Užívejte si skvělý obsah i tady:
Categories: